Szentestére készülve sem pihent a kormány, pláne a Magyar Közlöny kiadásáért és szerkesztéséért felelős igazságügyi alkalmazottak: december 24-én két közlöny is megjelent. Ezekben olyan fontos dolgok szerepelnek, mint például a SZÉP-kártyáról élelmiszer-vásárlás szabályozásáról vagy a jezáloghitelek kamatának befagyasztásáról szóló kormányrendelet.
Megjelent egy vaskos kormányhatározat egy újabb, még mindig a 2021-es költségvetést érintő átcsoportosításról, címrendi kiegészítésről is.
Egy kisebb lépésben a helyi önkormányzatok támogatási közül 362 millió forintot vett el a kormány, hogy községi önkormányzatok támogatására és a kaposvári ipari-innovációs park fejlesztésének támogatására pakolja át a pénzt.
Egy sokkal nagyobb lépésben 341,5 milliárd forintot vesznek ki a már rég kiürült Gazdaság-újraindítási Alapból (ezzel a hiányt növelve). Ebből az óriási átrendezésből az alábbi célokra jut pénz:
- a legnagyobb nyertes már megint a Nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, azaz Mager Andrea hivatala - az NVTNM tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó egyéb társaságok beruházásaira 208 milliárd forintot adott a kormány;
- 101 milliárd megy az Innovációs és Technológia Minisztérium alá tartozó jogcímekre, ebből 45,5 milliárd az ITM tulajdonosi joggyakorlásába tartozó társaságok beruházásaira megy, 45,2 milliárd forint pedig a villamosenergia-termelés mint rendszerbiztonsági szolgáltatás ellentételezésére. 5 milliárd forint jut kormányzati szakpolitikára, 4,5 milliárdot kap a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.
- 8,6 milliárd forint jut a Miniszterelnökségnek, ebből 6 milliárd forint az Erzsébet táborok támogatására megy, 2 milliárd pedig a Miniszterelnökséghez tartozó gazdasági társaságok tőkeemelésére;
- 6,5 milliárdot kapott ingatlanberuházásra az MNV Zrt.;
- 6,2 milliárd forint megy az Emberi Erőforrások Minisztériumához, ennek legnagyobb részét, bő 4 milliárd forintot természetesen a kiemelt sportegyesületek támogatása emészti majd fel;
- 2 milliárd forintot adtak a Nemzeti Filmintézet működési célú kiadásaira;
- közel 2 milliárd forint megy kiemelt nemzetközi sportesemények támogatására;
- 1,6 milliárd forintot kap a Bethlen Gábor Alap;
- 1,5 milliárdból támogathat ágazati szakmai és társadalmi szervezeteket az Agrárminisztérium;
- 1,2 milliárd forintból turisztikai fejlesztésekkel kapcsolatos kiadásokat finanszíroznak;
- 700 millió forint megy sportlétesítmény-fejlesztések támogatására;
- 551 millió forint megy egyházi támogatásra;
- 325 millió forint jut csordogál a Belügyminisztériumhoz, a Vízügyi igazgatóságokhoz;
- a Miniszterelnöki Kabinetiroda 300 millió forinthoz jut nonprofit, társadalmi és civil szervezetek támogatására;
- a Külgazdasági és Külügyminisztérium ebben a körben 232 milliós pluszforráshoz jut ösztöndíjak támogatására.
Egy bő 1,1 milliárdos átrendezés keretében a Központi Maradványelszámolási Alapból kivett pénz a Nemzeti Választási Iroda dologi kiadásaira fordítódik.
Emellett egy külön csomagban további 3,1 milliárd forintot is átpakol a kormány, ezek részben a minisztériumokon belül, részben azok között jelentenek pénztologatást.
- Ennek nyertese a Pénzügyminisztérium, ahol közel 2,5 milliárdos pluszforrás keletkezik a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság számára;
- a Központi Statisztikai Hivatal 300 millió forintos pluszforráshoz jut;
- az ITM-nél 143 milliós pluszt mutat az egyenleg, a szakképzési centrumoktól elvettek pénzt, az egyetemek, főiskolák viszont kaptak 192 milliót;
- közel 73 millióhoz jut az EMMI a köznevelésre.
a vesztesek pedig:
- a Gazdaság-újraindítási Alapból ebben a körben is kikerül 2,5 milliárd forint;
- a Miniszterelnöki Kabinetirodától 452 millió forintot vonnak el;
- a Miniszterelnöki Kormányirodától pedig 92 milliót.
Végezetül az ITM szakképzési centrumokra adott költségvetési forrásaiból bő 293 millió forint kerül át az EMMI-hez, ahol a Köznevelési célú humánszolgáltatás és működési támogatás soron jelentkezik az összeg.
Áldozatul esett a pécsi stadion
Érdekesség - mert nem látni gyakran ilyet -, hogy a határozat visszavonja a Pécsi Mecsek Futball Club új stadionjának előkészítéséről és megvalósításáról szóló korábbi kormányhatározatot is. Pécsett egy 8 ezer fős UEFA 4. kategóriájú stadion épülését tervezték, idén az év közepén kijelölték a beruházás előkészítéséért, megvalósításáért felelős minisztereket, megkezdték a források biztosítását és a projekt nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításának előkészítését is. Így irtunk akkor erről:
A Népszava korábbi cikke szerint azonban a helybelieket megosztotta a stadion építésének terve, a térség KDNP-s országgyűlési képviselője már márciusban úgy nyilatkozott: ha a város nem akarja, akkor a kormány nem fogja erőltetni a projektet.