A Duna House adatai szerint a fővárosban a befektetési céllal vásárlók általában az 50-60 négyzetméter közötti lakásokat keresik, amelyek ára 36-40 millió forint között mozog. A befektetésként vásárolt ingatlanok a bérleti piacra vannak élénkítő hatással, a vásárlás után szinte azonnal megjelennek a kínálati piacon.
A befektetési célú vásárlás az elmúlt két évben 35 és 45 százalék közötti részarányt vett ki a fővárosi ingatlanpiacon, amely azonban tavaly decemberben és idén januárban is átlépte az 50 százalékot. 2018 decemberében 53 százalék, 2019 januárjában 54 százalék volt a befektetők aránya a főváros egészét tekintve.
A második legnépszerűbb vásárlási szándék 20-25 százalék körüli aránnyal az első lakásvásárlás. Ezekben az esetekben jellemzően méretében kisebb, árában kedvezőbb ingatlanokat keresnek a vevők a piacon.
„A befektetési célú ingatlanvásárlókat többféle ok vezérelheti. Az ingatlanárak további emelkedésében bízó, így kifejezetten üzleti haszonszerzés miatt vásárlók mellett, sokak például most még a családdal élő gyermekük jövőjét szeretnék biztosítani egy később önálló családalapításhoz szükséges ingatlannal, amelyet addig is a bérleti piacon akár 5-6 százalékos hozammal tudnak hasznosítani. A jelenlegi gazdasági és ingatlanpiaci környezetben még mindig megéri ingatlant vásárolni, így jelentős csökkenést nem várunk ebben a mutatóban az idei évben” – mondja Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője.
Elkerülhetetlen a budapesti ingatlanpiac összeomlása
Nagyjából 4 éve szárnyal a hazai ingatlanpiac, azon belül is elsősorban a fővárosi. A folyamat felgyorsult, és tipikusan mániaszakaszba érkezett: mindenki erről beszél, magunk is naponta írunk a lakásárak emelkedéséről. Ez azonban már egy jól ismert veszélyes szakasz: a piac elszakadt a realitásoktól. Volt már ilyen a múltban is, kemény földet érés lett belőle. A Privátbankár.hu elemzése >>>