2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Utoljára ennél jobban a legutóbbi, 2014-es választási évben ugrott meg a kormányzat adóssága az első két hónapban.

Januárban 344, februárban pedig 235 milliárd forinttal nőtt a központi kormányzat bruttó, nem konszolidált adóssága - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatásából. Vagyis 2018 első két hónapjában összesen 579 milliárd forinttal ugrott meg a tartozásállomány, ami a korábbi évekhez képest kiemelkedőnek tekinthető. Ennél nagyobb mértékben ugyanis a legutóbbi választási évben, 2014-ben nőtt ugyanezen időszak alatt az adósság.

Akkor majdnem 1400 milliárddal, 2015-ben 266, 2016-ban 251, tavaly pedig 393 milliárdos volt a két hónap alatt összehozott növekmény.

Február végére a központi kormányzat adóssága ezzel történelmi csúcsra, 27 325 milliárd forintra emelkedett.

A kormány mostani ciklusa alatt egyébként 2738 milliárd forinttal nőtt a költségvetés adóssága, igaz nominálisan nagyon nehéz megállítani az emelkedést és tartóssá tenni a csökkenő tendenciát.

Az idei 579 milliárdos megugrás hátterében több, ellentétes hatású tényező húzódik meg:

  • a költségvetés hiányát és a lejáró devizaadósságot finanszírozó nettó forintkibocsátás 732 milliárddal növelte az állományt,
  • a forint tavaly év végéhez bekövetkezett gyengülése 76 milliárddal növelte az adósságot,
  • a nettó devizatörlesztés 87,6 milliárddal,
  • a deviza-keresztárfolyamok változása miatt bekövetkezett mark-to-market betétállományok csökkenése 141,3 milliárddal apasztotta az adósságot.

A GDP-arányos ráta is megugrott

A költségvetés adósságának mostani növekedése a GDP-arányos államadósságot is megemelte tavaly év végéhez képest. A központi költségvetés adóssága mellett az államháztartáson belül 2017 végén 613 milliárdnyi egyéb adósságot tartottak nyilván. Ezt és az akkori GDP-t változatlannak tekintve az államadósság-ráta 73,6 százalékos lett volna február végén szemben a 2017 végi 72,1 százalékkal.

Az Eximbank 720 milliárdos adósságát is figyelembe véve még ennél is nagyobb lehet a teljes államháztartási tartozás: a tavaly év végi 74 százalék mostanra 75,5 százalékra emelkedhetett.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!