3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, a közismerten takarékos németek sem akarják egyelőre behúzni a féket, és továbbra is fontosabbnak látják a gazdaságösztönzést, mint a költségvetési egyensúly visszaállítását. Így nem meglepő, hogy a kevésbé fegyelmezett országok is egyre nagyobb adósságot halmoznak fel a pandémia árnyékában.

Amerikában a küszöbön áll az újabb gigantikus fiskális ösztönzőcsomag. Hiába tartják túlzottnak az összeget a republikánusok, az új elnök, Joe Biden kitart a januárban beharangozott 1900 milliárd dolláros program mellett. Nem ez lesz persze az első nagyobb, a költségvetés által finanszírozott program, hiszen korábban 1700 milliárd dollárt mozgatott meg az amerikai kormányzat, majd az év végén egy 900 milliárd dolláros csomag is, olvasható laptársunk, a Privátbankár oldalán megjelent elemzésében.

Az óvatosabb álláspontot képviselő politikusok és elemzők általában arra hivatkoznak, hogy Donald Trump regnálása alatt is elszaladt az államadósság, ha a demokraták még nagyobb fokozatba kapcsolnak ezen a téren, az később visszaüthet. (A Trump-éra gazdasági értékeléséről szóló írásunkat itt olvashatja el.)

Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a hagyományosan óvatos költségvetési politikát folytató német állam is kitart a kormányzati ösztönzők mellett. A napokban például Olof Scholz pénzügyminiszter annak apropóján jelezte észrevételeit, hogy a német parlamentnek a következő napokban kell döntést hoznia arról, hogy harmadszor is felfüggesztik-e az úgynevezett hitelfelvételi plafonról szóló alkotmányos szabályozást. Ez a rendelkezés ugyanis szigorú korlátokat szab az állam számára a hiány és az adósság mértékében is, és többek között ennek volt köszönhető, hogy a járványt megelőző években a német állam fokozatosan csökkenteni tudta a GDP arányos adósságát.

Olaf Scholz, német pénzügyminiszter
Olaf Scholz, német pénzügyminiszter

Olaf Scholz szerint semmi sem indokolja, hogy most megszorításokba kezdjenek. Sokkal fontosabbnak tartja, hogy újabb erőforrásokat allokáljanak a növekedés támogatására és a járvány veszteseinek megsegítésére.

Míg Németország és az Egyesült Államok viszonylag kényelmes helyzetben van, hiszen az újabb programok finanszírozása aligha jelent majd gondot. Ugyanakkor számos ország esetén, így például a járvány miatt egészségügyi és gazdasági szempontból is erősen sújtott dél-európai államok számára ez már komolyabb kihívást jelent. Már csak azért is, mert a közös uniós helyreállítási csomag továbbra is csúszik, és – többek között a belengetett magyar vétó miatt – még akár hónapokig várathat magára.

Nagy kérdés persze, hogy a most nyakló nélkül öntött összegek finanszírozása hogyan történik majd, hiszen az államok egyre inkább eladósodnak. Felmerül persze, hogy a korábbi elvek az államok adósságáról idejét múltak, erről szólt a közelmúltban Pogátsa Zoltán lapunkban megjelent elemzése.

További részletek és a teljes cikk itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!