A bizottság első lépésként jelentést fogadott el az olasz helyzettel kapcsolatban, amelyet szakemberek szerint nagy valószínűséggel jóváhagynak majd a tagállamok pénzügyminiszterei is, és így formálisan is megindulhat a túlzottdeficit-eljárás, akár már januárban.
Ennek keretében ajánlásokat küldhetnek Olaszországnak, amennyiben pedig ezeknek nem tesz eleget a kormány, akkor adott esetben pénzügyi szankciókat is elfogadhatnak.
Súlyos aggodalomra ad okot az olasz helyzet. Az eurócsoport tagjainak azonos szabályok alapján kell játszaniuk, ezek azért vannak, hogy védjenek bennünket, hogy biztonságot, stabilitást és kölcsönös bizalmat teremtsenek - emelte ki Valdis Dombrovskis, az euróért és a szociális párbeszédért felelős alelnök.
Mi volt a gond?
A költségvetési tervezet – amelyben szerepel a garantált alapjövedelem bevezetése a szegények számára, a nyugdíjkorhatár csökkentése és az egykulcsos adó bevezetése –a Moody’s hitelminősítőt már arra késztette, hogy leminősítse az olasz államadósságot egy fokozattal a bóvli fölé.
Az adórendszer reformja ugyanis 50 milliárd euró pluszkiadással járna az államkincstár számára, a garantált alapjövedelem pedig 17 milliárdba kerülne évente. Márpedig Róma már így is magas költségvetési hiánnyal üzemelt, az államadósság csillagászati szintjéről (132 százalék a GDP arányában) már nem is szólva.