2017. július 4-től 2021. június 30-ig az OTP Travel Kft. látta el azokat az utaztatási feladatokat, amelyekre most a pályázati kiírás szól. A 2017-es megrendelői kötelezettségvállalás összege akkor nettó 800 millió forintról szólt, az új közbeszerzés viszont már csak nettó 600 millió forintot jelöl meg.
Azaz a kormány az eddigi költségek egynegyedét lenyisszantotta a jövőbeli utazásokra szánt pénzekből.
Az OTP Travel szerződését egyébként 2021-ben egy évre, 2022. június 30-ig meghosszabbította az Országgyűlés Hivatala, minden bizonnyal azért nem négy évre, mert idén választások zajlanak. Így egy hét múlva ilyenkor már tisztában is leszünk azzal, ki nyert a durva eszközöket is felvonultató kampányt követően, s ez talán a pályázaton induló cégek indulását is determinálhatja.
A március 24-én kiírt tender szerint az Országgyűlés Hivatala az általa kiküldött személyek hivatalos, Európán belüli és azon kívüli területekre szóló utazásszervezési feladatokra keresi új partnerét nettó 600 millió forint keretösszeg erejéig. A munka - ahogy eddig is -, eseti megrendelések alapján, megjelölt úticéloknak és szolgáltatásoknak megfelelően történik.
A tennivalók közé fog tartozni többek között:
- repülős utaztatással kapcsolatos ügyintézés
- nemzetközi vasúti menetjegyekkel kapcsolatos ügyintézés
- autóbérlésekhez kapcsolódó szolgáltatások biztosítása
- utasbiztosítások
- átszállások megszervezése
- szállások foglalása
A tender kiköti, hogy a megrendeléseket rugalmasan, a lehető legmagasabb színvonalon, a legrövidebb ügyintézési határidőn belül kell teljesíteni. Vállalni kell az azonnali, előre nem tervezhető utazások ügyintézését 24 órán belül, sőt, a kapcsolattartásnak a hivatali munkaidőn túl is ki kell terjednie.
Ennek érdekében a nyertes cégnek a váratlan helyzetek kezelésére egy elkülönített telefonvonalat kell biztosítania az Országgyűlés Hivatala ügyeinek, problémáinak soron kívüli intézésére, gyors kezelésére, azaz élnie kell egy „forró drótnak”.
De a tendernyertes feladatai közé fog tartozni a célállomásokra vonatkozó összes utazási információ beszerzése (így például az ott kért védőoltások), szükség esetén nemcsak bérautó, hanem sofőr biztosítása, az utazó személyek biztonságos és bizalmas adatkezelése, a késlekedő, illetve elveszett poggyászok ügyintézése, vagy a VIP asszisztencia biztosítása.
Érdekes módon a szerződés két évre szól, azaz nem négyre, mint az előző esetben az OTP Travellel. A pályázatokat április 26-ig várják.
Az Opten adatai szerint a közel négy évtizede alapított, jelenleg 91 főt foglalkoztató OTP Travel tavalyi éve lett egyébként a legrosszabb öt évre visszamenőleg, ez minden bizonnyal a koronavírus-járványra vezethető vissza.
Hiába könyvelhette el a cég 2019-ben az utóbbi pár év legmagasabb nettó árbevételét, 20,7 milliárd forintot, 2020-ban már a legalacsonyabb ilyen adattal zártak: 4,7 milliárddal. Mindez az OTP Travel adózott eredményére is kihatott, hiszen tavaly 182 millió forintos veszteséggel zárta az évet.