Április második felében folytatódhatnak a sztrájkok az önkormányzati hivatalokban - értesült portálunk. Az alacsony keresetű közszolgákat képviselő érdekvédelmi szervezetek ezzel párhuzamosan új követelésekkel állnak elő: információink szerint a köztisztviselői illetménytábla újraszámolását kezdeményezik, a minimálbér alapul vételével.
A jelenlegi illetménytáblához képest - amely 38 650 forintos illetményalappal számol - az új számítással magasabb jövedelmet lehetne biztosítani a dolgozóknak. És nem csak azoknak, akik miatt az egész demonstráció-sorozat elkezdődött, hanem minden közszolgának. A bérezésük ugyanis általában is elmarad az európai unió más tagországaitól - állítják a szakszervezetek. Ezért itt az ideje frissíteni követeléseiket.
Kérdés azonban, hogy lesz-e fogadókészség a kormány részéről. A szervezetek március végén több fontos egyeztetésen is részt vettek, felemás eredménnyel. A Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára, Pogácsás Tibor információink szerint nem tűnt túlságosan nyitottnak a szakszervezeti kezdeményezésekre. Erre a találkozóra egyébként azután került sor, hogy a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) levélben figyelmeztette Orbán Viktort, hogyha a kormány nem teljesíti a sztrájkkezdeményezéssel kapcsolatos egyeztetési kötelezettségét, akkor az MKKSZ bírósághoz fordul.
Erre válaszul a miniszterelnök titkárságától érkezett egy levél, amelyben Pogácsást jelölték ki a kormány részéről tárgyaló félnek. A találkozón azonban kiderült, hogy ennél többre nem lehet számítani, eredményt ezen a találkozón nem lehet felmutatni. Pogácsás azt hangsúlyozta, hogy a béremelés az önkormányzatok dolga, a kormány megtette, amit megtehetett, konszolidálta a településeket.
A tárgyalás megtartásával a kormány annyit legalább elért, hogy a szakszervezet nem viheti bíróság elé az ügyet, hiszen az egyeztetésre sor került.
Volt azonban egy másik találkozó is. Ezen Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője hallgatta meg a közszolgák képviselőit. Erről a megbeszélésről az szivárgott ki, hogy nyitottabb légkörben zajlott, mint amit a belügyminiszter államtitkárával folytattak. Garanciákat persze itt sem kaptak a szervezetek, de Gulyás - úgy tűnt - valódi problémaként tekint a bérhelyzetre, és azt is elfogadni látszott, hogy a demonstrációknak nincs politikai töltetük (bár korábban még erről beszélt a frakcióvezető).
A következő hetekben tehát a szakszervezetek az új követelés kidolgozásával lesznek elfoglalva, ígéretük szerint pedig április második felében - függetlenül a választás eredményétől - sort kerítenek az újabb sztrájkra.