Ukrajna harci repülőgépeket és alkatrészeket kapott az Oroszország elleni háborúhoz - jelentette be John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője újságíróknak nyilatkozva Washingtonban helyi idő szerint kedden este.
Ukrajnának most több vadászgépe van, mint két héttel ezelőtt - fogalmazott Kirby, de nem közölt további részleteket arról, honnan érkeztek a repülők. Korábban a nyugati szövetségesek közül többen nehézfegyverek szállítását jelentették be az orosz támadás alatt álló Ukrajnának: az Egyesült Államok és Nagy-Britannia még több tüzérségi eszközt küld, Kanadából - mint Justin Trudeau miniszterelnök bejelentette - nehéztüzérségi eszközöket is szállítanak, továbbá Hollandia és Belgium is küld fegyvereket.
Norvég rakéták érkeztek
Norvégia mintegy száz, francia tervezésű légvédelmi rakétát adományozott a háború sújtotta Ukrajnának - jelentette be az oslói kormány szerdán.
A Mistral-rakétákat és rakétaindító rendszereket a norvég haditengerészet szállította le - közölte a védelmi minisztérium. A Mistral - amelyet az MBDA európai védelmi vállalatóriásba beolvadt Matra gyárt az 1980-as évek vége óta - rövid hatótávolságú föld-levegő rakéta. Andrij Jermak, az ukrán elnök kabinetfőnöke a Telegramon köszönte meg a norvég adományt.
Az orosz invázió február 24-i kezdete óta Norvégia mintegy négyezer, M72-es típusú páncéltörőt szállított Ukrajnának, kisebb katonai felszerelésekkel együtt.
Újabb amerikai segélycsomag
Az Egyesült Államok már elkezdte egy újabb katonai segélycsomag összeállítását is Ukrajna számára, a múlt héten elindított 800 millió dolláros csomaggal nagyjából megegyező nagyságrendben. Az új csomaggal együtt az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai segély a háború kezdete, február óta jóval több mint hárommilliárd dollárra emelkedne.
Brimstone-rakétákat is küldhetnek a britek
A harcok kezdenek tüzérségi konfliktussá átalakulni - mondta Boris Johnson brit miniszterelnök a londoni képviselőknek. A britek hajók ellen bevethető rakéták küldésének a lehetőségét is vizsgálják. Johnson jelezte, hogy egyebek között Brimstone levegő-föld rakétáról van szó: a szárazföldi és tengeri célpontok ellen egyaránt bevethető, célját önállóan megkereső páncéltörő rakétákat általában repülőgépekről szokták indítani.
(MTI)