2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az EU 27 tagországa közül csak a balti államokban és Lengyelországban volt magasabb a 2021. decemberi éves pénzromlás, mint nálunk.

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat közzétette, mekkora volt az éves infláció tavaly decemberben az EU és az eurózóna egészében, valamint az egyes tagországokban.

Ebből kiderül, hogy az eurózónában gyorsult az infláció, decemberben 5 százalékot ért el, szemben a novemberi 4,9-cel. Az EU-é viszont még az eurózónáét is meghaladta, 5,3 százalékkal, ez is 0,1 százalékpontos egyhavi növekedés (az EU 27 tagországé közül 19 szerepel az eurózónában).

Több EU-s országban nőtt az infláció, mint ahányban stagnált, vagy csökkent. Fotó: depositphotos
Több EU-s országban nőtt az infláció, mint ahányban stagnált, vagy csökkent. Fotó: depositphotos

A legalacsonyabb fogyasztóiár-indexet Máltán mértek, 2,6 százalékosat, ezzel szemben a legmagasabbat, 12 százalékosat Észtországban.

Magyarország a magasabb inflációjú tagországok között szerepel, a 14 éves csúcson lévő pénzromlásnál magasabbat csak Lengyelországban és a balti országokban (Lettországban, Litvániában és Észtországban) mértek.

Az Eurostat összesítéséből azt is megtudhatjuk, hogy míg hét tagországban novemberről decemberre lassult az infláció - vagyis annak éves szintje alacsonyabb lett -, addig kettőben ugyanakkora lett, ezzel szemben nem kevesebb, mint tizennyolcban gyorsult, azaz magasabb lett a 2021-es év utolsó havában, mint az utolsó előttiben.

Az az inflációs folyamatokat nyomonkövetők számára aligha meglepetés, hogy ahol magasabb lett a fogyasztóiár-index, ott ezt alapvetően az energiárak növekedése indukálta. Ezek "hozzájárulása" 2,46 százalékpont volt az eurózóna 5 százalékos mutatójához - magyarul, csaknem a fele ennek a tényezőnek tudható be -, a szolgáltatáso drágulása 1,02 százalékponttal, a nem-energetikai ipari termékek 0,78 százalékponttal, míg az élelmiszerek, a szeszesitalok és a dohánytermékek 0,71 százalékponttal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!