Úgy tűnik, hogy a magyar állam megszabadulna a főváros egyik legfelkapottabb részén, a Svábhegyen lévő ingatlanától. A XII. kerület Mátyás Király út 31. alatti épületről, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) tulajdonában álló, a Svábhegyi Gyermekkórház volt nővérszállójáról van szó. Az MNV elektronikus árverési felületén megjelent hirdetmény szerint ugyanis az épületre december 14-től december 21-ig lehet majd licitálni, a kikiáltási ár pedig 751,4 millió forint.
Az ingatlanon látható az elhanyagoltság és a fűtetlen állapot okozta állagromlás. Több helyen a belső és a külső vakolat levált, a burkolatok leestek. A belső térben több helyen penészedés és vizesedés látható, legfőképpen az alagsori helyiségekben. A nyílászárok a legtöbb helyen el vannak vetemedve az üvegezés törött, hiányos, a rácsokat levágták, részben elvitték illetéktelenek
- olvasható leírás a hirdetményben az ingatlan állapotáról. Az egykor különlegesen szép épület a budapesti Svábhegyen található, az elnöki rezidencia közvetlen szomszédságában.
A történetét 2017-ben írta meg a 24.hu, ebben kiemelték, hogy az ingatlan ahhoz a csomaghoz tartozott, amelyből villákat ajánlottak fel Sólyom Lászlónak még 2010-ben, de a leköszönő köztársasági elnök végül máshol választott „örökrezidenciát”, mert túl sokba került volna a felújítás. Mindegyik lepukkant, hosszú ideje üresen álló épület, gondozatlan kerttel, de a környezetet méltónak találták a volt, mostanra már elhunyt államfő lakóhelyéül.
Szintén a cikkből derült ki, hogy később megpróbálta eladni az MNV, de nem kellett senkinek a kétemeletes épület, amelynek hasznos alapterülete 1235 négyzetméter és hozzá 5486 négyzetméteres telek tartozik. Többször meghirdették árverésen, 2014-ben például 400 millió forintért, de akkor sem akadt rá vevő. Aztán 2021-ben megjelent egy közbeszerzési pályázat az ingatlan felújításához kapcsolódó tervezői feladatok ellátására. Annyit lehetett tudni, hogy kulcsrakész épületet vártak el a felújítás végére, amely azt a célt szolgálta volna, hogy valamelyik költségvetési szervet helyezzék majd el az ingatlanban.
Ez a felújítás azonban a hirdetmény leírása és a csatolt képek szerint végül elmaradhatott. A Svábhegy az elmúlt években lett a NER kedvenc területe. A Népszava írt arról 2020-ban, hogy a kabinet, az önkormányzat és a hatóságok legalább hallgatólagos támogatása nélkül azonban aligha építhetnék be Budapest egyik legértékesebb részét. A cikk szerint a legkönnyebb prédának a volt egészségügyi intézmények, javarészt szanatóriumok hatalmas, egykoron ősfás telket, időnként műemléki védettséget is élvező épületei bizonyultak. A többnyire nyomott áron gazdát cserélő ingatlanok új tulajdonosai pedig nekiláttak a beépítésnek.
Legutóbb pedig a Válasz Online tárta fel, hogy hogy 2022 végén a kormány autópályaépítő kedvence, Szíjj László vett meg itt egy telekrészt, amelyet eredetileg Andy Vajna nézett ki magának: az ingatlan hasznosítására a filmmogul Költő Estates néven kft.-t is alapított, amely több tulajdonosváltás után érkezett meg a Duna Aszfalt vezéréhez.
Maga a Mátyás király út pedig a Magyar Nemzeti Banknak is tetszett: 1,3 milliárd forintért vásárolta meg 2015-ben egy Brit Virgin-szigetekre bejegyzett offshore-cégtől a Mátyás király út 44. szám alatti villát az MNB egyik, már Matolcsy György elnöksége idején létrehozott alapítványa, a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány.
Lapunk írta meg, hogy idén már több értékes ingatlant eladott az MNV. Például eredetileg 3 milliárd forint feletti összegért szerette volna eladni a vagyonkezelő a Duna Palotát, de végül 2,3 milliárd forintért talált új gazdára az ikonikus épület. Viszont a kikiáltási árnál több mint 1 milliárd forinttal többért, 3,6 milliárd forintért kelt el a taszári repülőtér. Árulták a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) négyemeletes központját is a Kossuth tér tövében: 7,5 milliárd forintért viszont egyelőre nem kellett senkinek.