3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jövő évi büdzsét megalapozó törvényjavaslatban rejtette el a módosítást a kormány. Nem ez az első alkalom, hogy félretolja a kabinet a szociális temetés bevezetésének határidejét. 

Legutóbb nagyjából egy évvel ezelőtt változtatott a kormány, így jelenleg a hatályos jogszabályok alapján 2022-től nyílna lehetősége arra a gyászolóknak, hogy amennyiben nem tudják megfizetni a temetési szolgáltatást, egy olcsóbb megoldást válasszanak. 

A 2022-es költségvetést megalapozó törvényjavaslatban azonban elrejtettek egy módosító paragrafust, mellyel - különösebb indoklás nélkül - újabb két évvel tolnák ki a bevezetés határidejét, 2024-re. 

Nem ez az első, sem a második alkalom, hogy a kormány úgy dönt, az anyagilag nehéz helyzetben lévő gyászolók számára megoldást jelentő szociális temetést később vezetik be. A mostani halasztás elfogadása után kijelenthetjük: 

legalább 10 évet már biztosan késik a bevezetés. 

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Bár azt hozzátennénk, hogy a jelenlegi koronavírus-járvány függvényében nem lehet véletlen az újabb halasztás. A temetés procedúrája ugyanis - melyet teljes egészében a hozzátartozóknak kell elvégezniük - komoly járványügyi kockázatokat is rejt magában. 

2014 után ugyanis 2019-re halasztották el a jogszabály hatályba léptetését. Ezt a 2019-es büdzsét megalapozó törvénycsomagban 2021-re tolták el, majd tavaly 2022 lett az új céldátum, most pedig újabb két évet kell várni arra, hogy a szociális temetés bekerüljön a temetői szolgáltatások közé. 

A szociális temetés során a hozzátartozók dolga lesz a temetési előkészületek elvégzése, ideértve az elhunyt mosdatását, felöltöztetését, a sír kiásását, a koporsó vagy urna kiszállítását a temetőn belül, valamint a sírba vagy urnába helyezést. A temetést az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti önkormányzattól lehet majd igényelni. 

Az elhunyt hűtéséről, szállításáról, hamvasztásáról viszont az állam gondoskodik, és a sírhelyet is az állam biztosítja. Vagyis a temetési költségek nem terhelik a hozzátartozókat, ha minden szabályt betartanak. Ennek ellenére a javaslat megosztja a közvéleményt, sokan szenvtelennek tartják az ötletet. 

Mindeközben a temető üzemeltetőjének is lesz feladata a szociális temetéssel. Gondoskodnia kell majd az ezzel összefüggő munkavédelmi, közegészségügyi és járványügyi szabályok ismertetéséről. Ha ezt követően a szociális temetést választók nem tartják be a megismert előírásokat, akkor az üzemeltetőnek kell ellátnia a temetéssel kapcsolatos teendőket, a felmerülő költségeket pedig az elhunyt hozzátartozóinak számlázza ki. Vagyis a szabályok be nem tartása is azt eredményezheti, hogy a gyászolóknak kell állnia a temetés költségeit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!