4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A házi pálinkafőzés annak ellenére virágkorát éri Magyarországon, hogy a kormánynak az Európai Bíróság 2014-es ítéletének folyományaként fel kellett adnia a jövedékiadó-mentességet. Egy négy évvel később előterjesztett európai bizottsági javaslat újra felcsillantotta a szeszfőzők előtt a reményt, ám ezúttal a tagállamok szintjén blokkolják hosszabb ideje a dossziét.

Az Orbán-kormány idestova egy évtizede vívja „szabadságharcát" a magáncélú házi pálinkafőzés adómentessé tételéért. Az első, négy évig tartó kísérletnek az Európai Bíróság 2014. áprilisi ítélete vetett véget, amely elkaszálta a 2010 nyarán elfogadott törvényt. Ez 50 literig teljes mentességet adott a jövedéki adó alól, holott ekkora mennyiségig csak 50 százalékos adókedvezményt lehetett volna adni.  A kormány azonban nem tette le könnyen a fegyvert, és még egy bírósági körbe telt, mire 2016 áprilisában Brüsszel véglegesen lezárta az öt évvel korábban elindított kötelezettségszegési eljárást.

A módosított törvény értelmében 1 liter pálinka főzése után egységesen 700 forint jövedéki adót kellett befizetni. Ez a Bizottság szerint már megfelelt a szabályok által előírt csökkentett jövedéki adókulcsnak. A jogi harcmezőn történt meghátrálás a legfrissebb statisztikák tanúsága szerint nem szegte a hazai pálinkafőzők kedvét: Tállai András államtitkár néhány nappal ezelőtti közlése szerint 2019-ben például az előző évinél 30 százalékkal több pálinka készült, és a hatóságokhoz 2200 új üstről érkezett bejelentés. Az állam pedig 105 millió forint bevételre tett szert a tavaly értékesített 151 ezer adójegy árából.

Pálinkafőző szakember hűtővizet önt egy lepárló berendezésbe. Illusztráció. (MTI Fotó: Varga György)
Pálinkafőző szakember hűtővizet önt egy lepárló berendezésbe. Illusztráció. (MTI Fotó: Varga György)

Az államtitkár azt is világossá tette, hogy a kormány nem adta fel, és uniós szinten folytatja az erőfeszítéseket a kis mennyiségű házi pálinkafőzés adómentessé tételére. Szerinte ugyanis „létkérdés, hogy egy-egy nép megtarthassa régi szokásait, hagyományait".

A kormány nincs egyedül, hiszen egy évvel ezelőtt a szlovének is hasonló javaslattal rukkoltak elő. Budapest azt szeretné elérni, hogy 100 literig ne kelljen jövedéki adót fizetni, ha valaki saját fogyasztásra termel.

A kabinetnek kapóra jött, hogy az az Európai Bizottság, amely az évtized első felében még az Európai Bíróság elé idézte Magyarországot a magyarok szent töményének nyújtott adómentesség miatt, 2018 májusában maga kezdeményezte a vonatkozó, még 1992-ből származó irányelv módosítását, a hivatalos indoklás szerint a kisebb szeszgyártó vállalkozások költségeinek a csökkentése céljából. A javaslat megengedné a tagállamoknak, hogy magánszemélyek által saját fogyasztásra előállított gyümölcspárlatokat mentesítsék a jövedéki adó alól, vagy kedvezményes adókulcsot állapítsanak meg.

A jogszabály-tervezet egységes tanúsítási rendszert vezetne be EU-szerte a független, kis szeszfőzdék számára, és 2,8 százalékról 3,5 százalékra emelné fel a sörök esetében azt az alkoholtartalmat, amely kedvezményes jövedéki adókulcs alá eshet.

Brüsszel szerint az új rendelkezések az alacsonyabb alkoholtartalmú italok fogyasztását ösztönöznék, csökkentve az alkohol bevitelét a szervezetbe. Vagyis a szándék éppen ellentétes a magyar igénnyel, ami viszont az égetett szesz fogyasztására ösztönözné a lakosságot.

Úgy tudjuk, éppen ez az ellentmondás az egyik oka annak, hogy bár számos miniszteri ülés napirendjére felkerült az irányelv módosításának kérdése, a mai napig nem sikerült áttörést elérni a dossziéban. A legnagyobb vitát ugyanis a jövedéki adó hatékony beszedése mellett éppen a javaslat által lehetővé tett adómentesség egészségre gyakorolt negatív hatásai gerjesztették. Több észak- és nyugat-európai ország bizalmatlanul viszonyul a házi készítésű gyümölcspárlatok adókönnyítésének lehetőségéhez. A pénzügyminiszteri tanács novemberi ülésén bizonyos előrelépést sikerült elérni a vitatott kérdésben, ám úgy néz ki, hogy Tállai Andrásnak még várnia kell egy darabig, hogy győzelmet hirdethessen a kereken egy évtizede tartó "pálinka szabadságharcban".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!