3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Főváros és a főpolgármester követelésére a kormány olyan törvénymódosítást nyújtott be, amely megteremti a lehetőségét a nem lakossági felhasználók esetében az eltérő vízdíj alkalmazásának - áll az Energiaügyi Minisztérium közleményében.

A minisztériumnak az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írták, hogy „a kormány nem engedi, hogy Budapest zsarolja az agglomerációt, és a Fővárosi Önkormányzat mondja meg, hogy a Budapest vonzáskörzetében élő emberek ivóvízhez jutnak-e, vagy sem. Ragaszkodunk ahhoz, hogy a lakosság továbbra is a rezsicsökkentett árat fizesse a vízért.”

A tárca felidézi, hogy „az Energiaügyi Minisztérium által kezdeményezett egyeztetés nem vezetett eredményre, a főváros vezetése a szerződések felmondásával való fenyegetést fenntartotta. Ezért volt szükség arra, hogy a minisztérium a főváros követelésére a vonatkozó szabályozás felülvizsgálatát követően jogszabály-módosítást kezdeményezzen.” Ezért a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény módosításához benyújtott javaslat egyértelműen biztosítja, hogy a víziközmű-szolgáltató ne mondhassa fel egyoldalúan az átadási szerződést akkor, ha az - az adott terület műszaki körülményei miatt - elengedhetetlen egy másik víziközmű-szolgáltató kötelezettségének teljesítéséhez.

A közlés szerint a tervezet a lakossági rezsicsökkentést változatlan formában fenntartja, a nem lakossági felhasználókat érintően pedig a víziközmű-szolgáltatók elismert indokolt költségeire figyelemmel megteremti a lehetőséget az egységes alapdíjak fogyasztással arányos díjának bevezetésére. Emellett a módosítás az országosan egységes díjak bevezetése mellett egy olyan újraelosztó rendszer működtetését teremti meg, amely a víziközmű-szolgáltatók elismert indokolt költségszintjéhez igazodó bevételt biztosít - írta a tárca.

A gyakorlatban tehát arról van szó, hogy a kormány tövényben megakadályozza, hogy a Fővárosi Vízművek egyoldalúan felmondja az agglomerációs vízátadási szerződéseit, cserébe a jövőben a cégek számára meg lehet emelni a vízdíjat. Ezzel egy immár hónapok óta húzódó vita zárulhat le a főváros és az Orbán-kormány között, ami abból eredt, hogy a Fővárosi Vízműveknek az elöregedett vízhálózat felújításához pénzre lenne szüksége, csakhogy a 10 éve hatóságilag rögzített, rezsicsökkentett vízdíjak mellett ez egyszerűen kivitelezhetetlen volt anyagilag. Mivel a vízműveknek fele annyiért kellene továbbadnia a vizet, mint amennyibe az neki kerül, felmerült, hogy a cégek vízdíját megemeljék. A kormány és nyomában a fideszes sajtó mindezt természetesen úgy magyarázta, hogy Budapest a rezsicsökkentés ellen van.

Miután azonban a brutális veszteségek miatt október végén a Fővárosi Vízművek előállt azzal, hogy felmondja az agglomerációt kiszolgáló állami tulajdonú vízszolgáltatóknak szóló vízátadási szerződéseit, ha a kormány nem biztosítja a veszteségek megtérülését, a kabinetnek lépnie kellett - ennek eredménye a tárca mostani indítványa.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!