3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Milyen hatása lesz a járványnak a gazdaságra? Hosszantartó vagy rövidebb? Egyelőre senki sem tudja, de van pár tény, amiből kiindulhatunk.

  1. Kínában, Hubei tartományon kívül kb. 1 % a halandóság, ami jelentősen alacsonyabb mint az első becslések
  2. Kínában az extrém karanténnal sikerült gyakorlatilag teljesen leállítani a terjedést, tehát ez máshol is lehetséges
  3. Ennek ára azonban azonnali gazdasági  összeomlás

Ha mindenki egyszerre csinálná meg a nagy karantént, akkor a világ egy hónap alatt túl lehetne ezen, de mivel ilyen szintű koordinációra képtelenek az országok, sőt számos ország szinte bármire képtelen, ezért a folyamat borzasztóan elhúzódhat, és például hiába oldotta meg a problémát Kína drákói erőfeszítéssel, ha mondjuk három hónap múlva Irán vagy bárki más visszafertőzi őket, akkor kezdhetik az egészet elölről. Nyilván ugyanez igaz minden más országra is.

Emiatt a gazdasági összeomlás elhúzódhat, ahogyan a járvány itt-ott fellángol, majd az erőfeszítéseknek köszönhetően alábbhagy, majd újrakezdődik - mindaddig amíg nem lesz oltás és/vagy gyógyszer. Mindez pedig szükségessé fogja tenni, hogy a kormányzatok aktívan beavatkozzanak.

Számos cikk szól arról, hogy nincs ehhez puskapor, de ez abszolút nem igaz. Habár a jegybankok tényleg nem tudnak már nagyon kamatot csökkenteni, de a kormányzatok bármekkora összeget elkölthetnek, és ha szükség lesz rá el is fognak. Mindenképpen szükség lesz először is a különböző szektoroknak (pl. turizmus) nyújtott hitelek szinte automatikus meghosszabbítására kormányzati segítséggel/garanciaprogramokkal, állami áthidaló hitelekre, a bankszektor hitelei egy részének garantálására, újabb jegybanki hitelprogramokra, közvetlen vállalati kötvényvásárlásra, a fő kockázat ugyanis az, hogy a hirtelen bevételkiesés miatt a rövidtávú likviditási válság miatt számos cég csődbe megy - ám ez elkerülhető!

Ezen kívül azonban a standard költségvetési élénkítésnek még számtalan formája lehet, a legegyszerűbb az, amire már Hong Kongban volt is példa, ott minden 18 év feletti állampolgár kapott egyszeri kb. 400 ezer forintnyi összeget, de szó lehet adójóváírásról, egyszeri személyi jövedelemadó-kedvezményekről, vagy bármi másról, ami több pénzt hagy a vállalkozások és/vagy a lakosság zsebében. A költségvetési stimulus segíthet átvészelni azt a 3-9 hónapot, amit ki kell húzni, és ha kellően gyorsak lesznek a döntéshozók, akkor nem sérül a gazdaság mindeközben, és már 2021-től gyors növekedés indulhat újra a gazdaságban. Az egyetlen, amit el kell kerülni, az a (főleg kis és közepes) cégek hirtelen csődbemenetele, ha ezt megoldjuk, akkor nem lesz tartós sérülés, és a sokk után gyors talpraállás jön.

A gazdaságban tehát nagyon mély, ijesztően mély, ám helyes kezelés mellett viszonylag rövidebbtávú (de azért rosszabb esetben akár egész 2020-ban kitartó) mélyrepülés lehet, amit azonban (ha nem rontjuk el a gyógyszeradagolást) 2021-től, vagy akár már hamarabb erős felívelés követhet. A jelenlegi helyzet egy hatalmas sokk, egy gazdasági szívleállás, de van defibrillátorunk - reméljük tudni fogjuk használni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!