A kormány mindent megtett az infláció ellen? Szolid üzenet az MNB-nek
Varga Mihály az Indexnek adott interjúban az inflációról azt mondta: az elmúlt hónapok döntései, főként azok, amelyek rögtön befolyásolták az árfolyamot, nem voltak kedvezők az inflációra nézve. A pénzügyminiszter itt alapvetően az MNB lépéseiről beszélt és a külső környezetről - szerinte "a kormány, amit tehetett az infláció ellen, megtette". Varga Mihály azt mondta, hogy az inflációért jórészt a háború és a szankciók felelősek, de elismerte: már a Covid végén, 2021-ben voltak jelei. Ezzel együtt a Matolcsy György kormányt érő kritikáit firtató kérdésre higgadtan válaszolt a pénzügyminiszter: azt mondta, egy csapatban játszanak, amelyik növekedést és stabilitást akar. " Az MNB önálló, független intézmény, sok mindenről van véleménye. Érdemes azonban azt is mérlegelni, hogy a vélemény sokszor egy olyan kommunikációs térbe érkezik, amely a különbségeket szereti felnagyítani" - fogalmazott Varga Mihály.
Van élet az uniós pénzek nélkül is
Arról is beszélt: szerinte túl lehet élni az uniós források elmaradását. Szerinte a források visszatartásával rontotta gazdasági teljesítményünket és versenyképességünket az Európai Bizottság, ugyanakkor Magyarország piaci finanszírozása biztosított. Azt azonban elismerte: a két forrás költségei nem egyformák, a devizakötvényekért kamatot kell fizetnünk.
A kata kivégzéséről: hamarabb kellett volna
A kata kivégzésével kapcsolatban azt mondta: hamarabb kellett volna lépni. Van 145 ezer olyan vállalkozó, aki ténylegesen lakossági szolgáltatást nyújt, aki befér a szűkített körbe is. Varga Mihály szerint ez ekkora országban sokkal reálisabb szám, mint a 450 ezer. Vannak lemorzsolódók, akik klasszikus munkavállalók voltak, de közben átalányadózóként 209 ezren jelentek meg pluszban, ebből 181 ezer egykori katás. Azóta az is kiderült: a riogatásokkal ellentétben sokan még jobban is járnak átalányadóval, mint katával - mondta.
Készülnek az extraprofitadó kivezetésére - könnyebb lesz a bankoknak és a gyógyszeriparnak
Beszélt arról is: a jövő évi költségvetést ezúttal is szeretnék a nyáron elfogadni. Ennek kapcsán megemlítette: az extraprofitadó fokozatos kivezetése megkezdődhet, mivel megígérték, hogy ez ebben a formában csak két évig marad fenn. A bankrendszer és a gyúgyszeripar terhe mindenképp csökkenni fog - ígérte a miniszter.
A forint árfolyamában stabilizálódásra számít, szerinte az árfolyam most olyan szinten van, ami jó az exportálóknak. Úgy látja: a nyár közeledtével most is erősödhet a hazai fizetőeszköz, hiszen az ide érkező külföldi turisták forintra váltják a valutájukat.