Tizenöt szakmai szervezet - köztük a zöldség-gyümölcs és a nyúlhús ágazat - áfacsökkentési javaslatát vizsgálja a Pénzügyminisztérium - közölte kérdésünkre a tegnapi Kormányinfón Varga Mihály pénzügyminiszter. Ezek közül egyelőre a szállásadók örülhetnek, az áfájuk ugyanis 5 százalékra csökken, igaz, "cserébe" 4 százalékos turisztikai fejlesztési hozzájárulást kell fizetniük.
Rákérdeztünk, hogy konkrétan a zöldség-gyümölcs ágazatban érdekeltek számíthatnak-e áfacsökkentésre - az elmúlt időszakban ők szorgalmazták ezt a leghangosabban, és az élelmiszerárakon belül e termékkör ára szálltak el a legjobban az elmúlt hónapokban. Márpedig a kevésbé tehetősek, nyugdíjasok fogyasztásában a zöldség meghatározó, vagyis pont a legszegényebbeknek jönne jól, ha csak 5 százalékos adót számítanának fel vásárlásaik során.
A miniszter válasza alapján azonban úgy tűnik, nincs túl sok okuk reménykedni. Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány adófilozófiája szerint a közösségi kiadások - egészségügy, oktatás, közbiztonság - finanszírozását alapvetően a fogyasztási típusú - áfa, jövedéki - adókból oldják meg, míg a munkát terhelő elvonásokat igyekeznek csökkenteni. Mint fogalmazott, ezen okból a fogyasztási adók szintje változatlan marad.
Mindez nem jelenti azt, hogy ha lehetőség nyílik rá, ne lehetne csökkenteni az adót egyes termékek esetében. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években kisebb lett a csirkehús és a tej áfája, majd ugyanebben a sorban említette a kenyeret is (a felvételen 27:12-től hallható).
Csakhogy erre nem került sor az elmúlt időszakban. A pékáruk áfája a 18 százalékos áfakörbe tartozik, legutóbb pedig a 2009-es adócsomagban - tehát a Bajnai-kormány idején - változtatták meg az adómértéket, akkor került be az alacsonyabb áfa alá. A 2009 márciusában - vagyis még a Gyurcsány-kormány alatt - a parlament elé terjeszett dokumentum az áfa 23 százalékra emelését tartalmazta, majd az áprilisi kormányváltás után vezették át a javaslaton az áfamérték szétválasztását, így jött létre a 18 százalékos áfakör, míg a felső kulcs végül 25 százalékra emelkedett akkor.
Ami a miniszter azon megjegyzését illeti, hogy a fogyasztási adók szintje változatlan marad, érdemes felidézni a Világgazdaságnak a közelmúltban adott nyilatkozatát, melyben az áfa általános csökkentését helyezte kilátásba. Jelezte, hogy erre hosszabb távon lát lehetőséget, és további erőfeszítéseket igényel, hogy végre lehessen hajtani az adócsökkentést. A tegnapi nyilatkozata alapján a következő évben még nem kezdődik el a kilátásba helyezett általános adómérséklés.