3p

A nyugdíjasok inflációja meghaladja az év eleji emelés mértékét.

Két hónap telt el az évből, és egyelőre nem állnak jól a nyugdíjasok: az év eleji 2,7 százalékos nyugdíjemeléssel szemben január-februárban 2,95 százalékos nyugdíjas inflációt mért a Központi Statisztikai Hivatal.

Többet kell fizetni a betevőért
Többet kell fizetni a betevőért

Tekintettel arra, hogy az elemők várakozása szerint az év további részében még gyorsabban emelkedő árakra lehet számítani, ez a különbség még nagyobb lehet. Főleg, hogy az élelmiszerek drágulása különösen érzékenyen érinti az időseket. Az előző hónapban a 3,1 százalékos infláció mellett az élelmiszerek ára 5,2 százalékkal nőtt.

Az egyes termékek, szolgáltatások elmúlt egy évben feljegyzett árait átnézve azt találtuk, hogy a malomipar nem csak ígérte az áremelést, de valamekkora drágulást be is tudott építeni. A fehér kenyér kilója 2018 elején átlagosan 287-288 forint volt, idén már 303-305 forintot jegyeztek fel a statisztikai hivatal munkatársai. Ez közel 6 százalékos drágulásnak felel meg. A félbarna kenyér kilójáért a mostani év elején átlagosan 266-268 forintot kellett fizetni, egy évvel ezelőtt még elég volt 241-244 forintot letenni a pultra. Itt már csaknem 10 százalékos az áremelkedés mértéke. A zsemle darabjáért 22 forint után 25 forintot kell fizetni, ami 13,6 százalékos növekedés. A finomliszt is drágult, 142-144 forintról 157 forintra, ami 9 százalékos drágulásnak felel meg.

 

Vannak azonban olyan termékek, amelyekért kevesebbet kell most fizetni a boltokban. A 10 darabos tojásért például 546 forintot kértek átlagosan tavaly januárban a boltokban, idén februárban viszont már csak 407 forintot. Ez jelentős árkülönbség, még akkor is, ha tudjuk, hogy a tojásárakat tavaly piaci zavarok befolyásolták kedvezőtlenül. Olcsóbb lett a tej is: míg tavaly februárban típustól függően 253, illetve 236 forintot kellett fizetni, most 240, llletve 218 forintból kijön egy liter tej a KSH szerint.

Amennyiben nem változnak kedvezően a folyamatok - és mint cikkünkben jeleztük, a szakértők szerint inkább további drágulásra lehet számítani - akkor a nyugdíjak reálértelemben veszítenek az értékükből. Ennek kompenzációjára leghamarabb novemberben kerülhet sor. Azt, hogy mennyi kiegészítés jár az időseknek, az első nyolc havi inflációból számolják ki.

Ezen kívül a 3,5 százalékot meghaladó gazdasági növekedés esetén egyszeri prémium is jár a nyugdíjasoknak, ezt év végén utalják. Valamint további egyszeri jutalmat is szoktak mostanában kapni a jogosultak. Ezt eddig 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványban kapták meg, de ezt a juttatási formát idén megszüntette a kormány, a forgalmazó leállt az előállításával. Gulyás Gergely miniszter tavaly azt mondta, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok lehetővé teszik, idén is lesz egyszeri jutalom, akár már tavasszal, ahogy az tavaly is történt. A legutóbbi Kormányinfón megkérdeztük a Miniszterelnökséget vezető minisztert, várható-e most tavasszal kifizetés. A szavaiból arra lehetett következtetni, erről még nem született kormánydöntés, de törekednek arra, hogy minden évben legyen ilyen juttatás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!