3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön délután rendkívüli sajtótájékoztatón jelentették be: az állam megvette a Budapest Bankot.

Kormányszóvivői sajtótájékoztatót tartott Kovács Zoltán csütörtök délután Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter társaságában, ahol bejelentette: "néhány perccel ezelőtt aláírták azt az előszerődést a GE és a magyar állam képviselői, melynek értelmében a magyar állam megvásárolja a Budapest Bankot".

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar gazdaságon kívüli problémák okozták a bankszektor nehézségét. A gazdasági szuverenitás, cselekvőképesség  visszanyerését is jelenti ez a mai döntés - mondta Varga.

Az előszerződést még néhány technikai kivitelezés követi, néhány pont véglegesítése, a végleges értékelések elkészítése, a magyar fél részéről a fedezet biztosítása. 2015 június végére zárulhat le az átadás-átvétel. A Corvinus Befektetési Zrt. lesz a vevő a magyar állam részéről. A szükséges fedezetet a Magyar Fejlesztési Bank biztosítja.

"A mai nappal megint tettünk egy lépést afelé, hogy a gazdaság stabilabb lábon álljon. Reményeink szerint a bank megvásárlásával a piacon is erősebb versenyt tudunk generálni" - mondta Varga. Hozzátette: a profit hazánkban tartása is nem elhanyagolható előny. Fontos szempont volt a vásárlásnál az esetleges későbbi szinergikus hatás a korábban megvásárolt MKB-val - mondta. Azt azonban még korai megmondani, hogy összevonják-e a Budapest Bankot az MKB-val. A Budapest Bank alapvetően egy jól működő bank, így nincs szükség arra, hogy belepiszkáljanak a működésébe. Kicsit magas költségszinttel működik azonban - jegyezte meg Varga.

A vételár pontos meghatározásához még az átvilágítási jelentés befejezésére van szükség - válaszolta Varga újságírói kérdésre.

A miniszter szerint a visszafogott banki hitelezés a gazdaság növekedését sem támogatotta, a céljuk, hogy a hitelezéssel, betétek gyűjtésével, élénkebb versennyel, élénkebb hitelezéssel a szektor segítse a bővülést. 

Hangsúlyozta ugyanakkor: a magyar kormánynak nem célja, hogy hosszú távon állami tulajdonban tartsa a bankot, később magántulajonba szeretnék visszahelyezni. A magyar bankrendszer most kezd arra a tulajdoni arányra ráállni, amely egészségesen tudja szolgálni a gazdaság fejlődését. 2010-ben 50 százalék volt a célkitűzésünk a tulajdoni arányt tekintve, ez az arány az MKB és a Budapest Bank megvásárlásával teljesült. Hosszú távon kőbe vésett arányszámot azonban nem tud mondani, hiszen folyamatosan változnak a körülmények, a lényeg Varga szerint, hogy többségében hazai tulajdonban legyen. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!