Ha Varga Mihály azt mondja, hogy ebben van lehetőség, akkor ezt komolyan kell venni - ez volt a véleménye Lázár Jánosnak, amikor arról kérdeztük a minap, hogy mikor kerülhet sor a személyi jövedelemadó 10 százalék alá csökkentésére. A miniszter jelezte, hogy a 2018-as költségvetési év már folyamatban van, a 2019-es büdzsé vitájára pedig májusban, júniusban kerülhet sor a parlamentben.
Ennek természetesen előfeltétele, hogy a jelenlegi kormánypártok megnyerjék az áprilisi parlamenti választást. Ha így lesz, akkor a jelek szerint nem szakítanak azzal a néhány éve bevezetett törvényalkotási eljárással, hogy a következő évi költségvetést még a parlament tavaszi ülésszakán elfogadják a képviselők. Ez ugyanis segíti a gazdaság szereplőit, hogy időben felkészüljenek, mert a büdzsé mellett például az adócsomagot is ilyenkor fogadják el.
Az elmúlt napokban több helyen is nyilatkozott Varga Mihály, a Magyar Időknek adott interjúban beszélt a személyi jövedelemadóról is. A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a kormány nem tett le arról a szándékáról, hogy 10 százalék alá csökkentse az adót. Az szja mértéke jelenleg 15 százalék. Ennek azonban megvannak a feltételei: stabil gazdasági növekedés, javuló munkaerő-piaci viszonyok.
Nem új ötletről van szó, Orbán Viktor miniszterelnök már évekkel ezelőtt kinyilatkoztatta, hogy a mostani kormányzati ciklus végére jó lenne eljutni az egy számjegyű szja-hoz. Csakhogy ennek a forrásigénye meghaladja a 600 milliárd forintot, ezért a tanácsadói arról igyekeztek meggyőzni a kormányfőt, hogy vannak más, fontosabb intézkedések is. A jelek szerint Orbán hallgatott rájuk, ma már biztosan kijelenthetjük, hogy ebben a ciklusban nem lesz 9 százalékos vagy még alacsonyabb az adó mértéke.
A kormány részéről nem is nagyon hozták szóba mostanában ezt a témát, most viszont Varga Mihály visszaemelte a közbeszédbe. Ezt persze lehet a kampánnyal is magyarázni, mindenesetre ez egy régi vállalása a gazdasági kormányzásnak, amit eddig nem tudott beváltani.
Arról egyik miniszter sem beszélt, hogy melyik évben mérséklődhet az szja a kívánt szintre. Lázár ennek eldöntését Varga szakmai kompetenciájába sorolta. Annyit azonban jelzett, hogy ha a gazdasági miniszter erről kezd el beszélni, akkor azt illik komolyan venni. Ebből arra gondolhatunk, hogy akár egy fontos bejelentésre is sor kerülhet a következő hetekben, amely tartalmazza a dátumot is. Bár Lázár azt is mondta, hogy ilyen mélységében még nem vizsgálta meg ezt a kérdést a kormány, nem lenne meglepő, ha mégis születne egy publikus céldátum.
A kormánynak egyébként lenne pénze erre, igaz, nem most, hanem majd 2020-2021 táján. A Nemzetgazdasági Minisztérium még múlt év végén tette közzé a makrogazdasági kitekintését, s ebből az derült ki, hogy 2021-ben már egy 710 milliárd forintos adócsökkentési alap jöhet létre a büdzsén belül. Ebből futná az szja visszavágására is.
Viszont túl távoli lenne a megvalósítása, amennyiben tényleg a szavazatok maximalizálása volt a célja a miniszternek az interjúval. Ennél közelebbi időpont megjelölésével lehetne elnyerni a választók szimpátiáját, 2019, legkésőbb 2020 lenne az ideális dátum. Ennek a forrását tehát máshogy kellene megtalálni a költségvetésben.