Donald Trump szerdán olyan vámintézkedéseket jelentett be, amelyek a nemzetközi kereskedelmi rendszer egészét megrázhatják, és komoly feszültségeket idézhetnek elő az Egyesült Államok legfontosabb gazdasági partnereivel. Az új szabályozás értelmében minden importált termékre 10 százalékos általános vámot vetnek ki, amelyet országonként további, differenciált terhek egészítenek ki. A Kínából származó áruk esetében a teljes vámtétel 54 százalékra emelkedik, míg az Európai Unió termékeit 20 százalékos vám sújtja. Nagy-Britannia és India egyaránt a célkeresztbe került, előbbire 10, utóbbira 26 százalékos vámot vetettek ki. Az autóipar sem úszta meg: minden külföldi gyártású személygépkocsira 25 százalékos vámot kell fizetni, ezzel ösztönözve az autógyártókat, hogy termelésüket az Egyesült Államokba helyezzék át.
Fotó: Mfor / Dala Gábor
A lehetséges hatásokról Virovácz Pétert, az ING Bank vezető elemzőjét kérdezte laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője úgy véli, hogy a Donald Trump által bevezetett vámintézkedések rövid távon mindenképp nehezebb gazdasági környezetet teremtenek Magyarország számára, amelyhez alkalmazkodni kell. Elmondása szerint az elsődleges hatás most az üzleti bizalom csökkenésén keresztül lesz érezhető, amely bizonytalanná teszi a beruházási és exportkilátásokat. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy jelenleg legfeljebb néhány tized százalékos gazdasági növekedési lassulással lehet számolni.
Közép- és hosszú távon viszont szerinte lehetőségek is rejlenek a folyamatban, mivel ez a válság akár fel is rázhatja az Európai Uniót jelenlegi bénultságából. Úgy fogalmazott, hogy ha az unió elkezd költeni és fókuszba helyezi saját versenyképességét, az hosszabb távon a teljes EU, azon belül a közép- és kelet-európai régió, így Magyarország számára is nyereséget hozhat.
Virovácz hozzátette: mindez nagyban attól függ, hogy az Európai Unió lehetőségként vagy inkább fenyegetésként tekint majd a kialakuló vámháborús helyzetre.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a trumpi vámintézkedések látványos hatást gyakorolnak a régiós devizákra, így a forintra is. Mint mondta, ha megnézzük az elmúlt két nap eseményeit a devizapiacokon, egyértelműen kirajzolódik, mi zajlik: a közép-európai régió, amely exportorientáltsága miatt különösen érzékeny az ilyen típusú sokkokra, jelentős eladói nyomás alá került.
Virovácz kiemelte, hogy április 3. reggele óta mind a cseh korona, mind a lengyel zloty, mind pedig a magyar forint komoly gyengülést szenvedett el. A forint a pénteki kereskedés során az euróval szemben elérte a 407-es szintet is.
„Ezek alapján kijelenthetjük, hogy a piaci szereplők első reakciói kifejezetten kedvezőtlenek voltak” – tette hozzá az elemző.