4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forint stabilizálása és az infláció letörése kétszemélyes feladat - írja a befektetési szakember a legfrissebb blogbejegyzésében. Az MNB nagyjából elkötelezte magát, de a másik szereplő, a kormányzat nélkül ez nem biztos, hogy elég.

A magyar jegybank elég határozottan lépett a mai napon (a cikk kedden jelent meg - a szerk.), és üzenetet küldött a piac szereplőknek, hogy nem nagyon tolerálja a forint további gyengülését - írja Zsiday Viktor befektetési szakember a legfrissebb blogbejegyzésében. Talán a legfontosabb lépés az évekkel ezelőtt kiherélt alapkamat szerepének visszaállítása (erről bővebben írtam 2016-ban, amikor az alapkamat alaptalanná vált: http://www.zsiday.hu/blog/alaptalan-kamat  illetve pár napja: http://www.zsiday.hu/blog/gyenge-forint-politik%C3%A1ja-t%C3%A9v%C3%BAt ). 

Zsiday Viktor szerint az MNB brutális kamatemelése kezdetnek jó. Fotó: Privátbankár.hu
Zsiday Viktor szerint az MNB brutális kamatemelése kezdetnek jó. Fotó: Privátbankár.hu

Eddig a valódi („effektív”) kamatszintet az alapkamattól függetlenül pakolgatták (illetve az előző években számtalan egyéb eszközzel játszva módosítgatták a monetáris feltételrendszert), ahogy éppen jónak látták, de az alapkamatot valahogy soha sem akaródzott felemelniük rendesen, ami azt jelezte a piaci szereplők számára, hogy nem eléggé elkötelezettek, és valójában amint lehet lelassítják/megállítják/visszafordítják a kamatemeléseket, mert a bármi áron való gazdasági növekedés (növekedés = béremelkedés= szavazat...lásd még itt: http://www.zsiday.hu/blog/megint-csak-fizet%C3%A9s-fog-sz%C3%A1m%C3%ADtani) fontosabb nekik, mint minden más. Ez a gyanú persze továbbra sem múlt el az elmúlt időszak tapasztalatai alapján, de legalább törekszenek a hitelesség visszaépítésére. A magas kamat stabil forintot, és kisebb importált inflációt hozhat, de cserébe gyengíti a növekedést. Illetve gyengítené, ha nem lettek volna közben mindenféle ilyen-olyan állam/jegybank által finanszírozott olcsó hitel programok, a múltban ezekre példa volt az NHP, NKP, de a Széchenyi GO program meghosszabbításáról is nemrég döntöttek, tehát azért a monetáris szigor még mindig csak részleges.

A lényeg azonban nem ez, hanem az, hogy a jegybank várhatóan legalább őszig több lépésben is kamatot fog emelni (rövid fejszámolással ebből 9-10 százalék közötti kamatszint jön ki a negyedik negyedévre, ha valóban határozottan lépnek, ahogy ígérik!), és megpróbálja stabilizálni a forint árfolyamát (=kisebb importált infláció), de ez még önmagában nem biztos, hogy elegendő lesz, bár szerencsés esetben igen.

A magyar gazdaság feje felett lebegő damoklészi kard ugyanis az EU-megállapodás meghiúsulása. A megállapodás nélkül eurómilliárdoktól esnénk el, ami a növekedést teljesen leállíthatná idehaza, veszélybe sodorná a költségvetési stabilitást, és nagyon beszűkítené az idehaza elérhető deviza mennyiségét – amire az energiaár-sokk közepette pedig nagy szükség lenne.

Ebből következik, hogy a hazai makrohelyzet stabilizálásához elengedhetetlen a megállapodás, anélkül lehet bármilyen kemény az MNB, nagyon nehéz harcot fog folytatni. A probléma viszont az, hogy az EU szemszögéből a magyar jogállamiság leépülése olyan szintű, hogy nehéz elképzelni, hogy mit tud ígérni a magyar fél (amit aztán be is tart), amire azt mondják, hogy rendben, ez elegendő – pláne, hogy alkotmányozó többséggel bármelyik lépést bármikor visszavonhatja a kormányzat. Logikus és talán kellően meggyőző lépésnek tűnhet az Európai Ügyészség „beengedése”, de csak a jövőbeli (például 2023. január 1. utáni) ügyek vonatkozásában – ez talán mindkét fél számára elfogadható kompromisszum. 

A forint stabilizálása és az infláció letörése tehát kétszemélyes feladat. Az MNB nagyjából elkötelezte magát, de a másik szereplő, a kormányzat nélkül ez nem biztos, hogy elég. Az infláció hazai megállítása, és a gazdasági mélyrepülés elkerülése pedig jól láthatóan nem az árszabályozásokon fog múlni, hanem az EU-megállapodáson. Mint tudjuk: az apa férfi, az anya nő, a benzin 480 –  de megállapodás nélkül még mindezek fennállása ellenére is igen cudar világ jöhet idehaza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!