A szélsőséges kockázati forgatókönyvek kiárazódtak, nincs már szükség ilyen nagy mértékű mozgástér fenntartására, így a kamatfolyosó felső szélének (ez 25 százalék - a szerk.) jelentősebb szűkítéséről a monetáris tanács jövő heti ülésén döntés is születhet. Ez volt az a mondat Virág Barnabásnak, az MNB alelnökének ma, a vg.hu-n megjelent interjújában, amely lejtőre küldhette a forintot, hiszen félő, az európai uniós rekorder magyar infláció közepette az alacsonyabb kamat jelentősen csökkentené a hazai fizetőeszköz vonzerejét.
Míg egy euró reggel 371,5 forint körül állt, addig 11 óra magasságában már a 377-es szint felett cserélt gazdát az uniós fizetóeszköz.
További árfolyamok laptársunk, a Privátbankár oldalán >>
Azzal érdemes tisztában lenni, hogy az MNB monetáris tanácsa csak a 13 százalékos jegybanki alapkamatról, valamint a kamatfolyósóról (ennek két széle 12,5 és 25 százalék) dönthet a tavaly októberben bevezetett, s azóta az irányadó szerepet átvett egynapos betéti kamat sorsáról a jegybank igazgatósága határoz. Amely testület összetétele persze erős átfedésben van a tanácséval, mindkettő tagja például Matolcsy György jegybankelnök és három helyettese, köztük Virág is.
Utóbbi mostani nyilatkozata szerint a 18 százalékos betéti ráta módosításának kérdése majd csak az ezt követő kamatdöntéseken kerülhet napirendre. Az alelnök úgy vélte, "a magyar gazdaság kockázati megítélése számos területen pozitívan változott. Megindult a folyó fizetési mérlegünk hiányának trendszerű javulása, cserearányaink folyamatosan korrigálódnak, miközben a pénzpiacaink is stabilizálódtak. Ugyanakkor az amerikai és európai bankproblémák arra is rámutattak, hogy a befektetői környezet egyik pillanatról a másikra nagyot változhat. A türelmes, a piaci stabilitás fenntartását szem előtt tartó megközelítés e téren változatlanul indokolt. A piaci várakozásokat kiemelten kezelve, fokozatosan, lépésről lépésre haladva szeretnénk elérni céljainkat."