Három héten belül kiírják azt a pályázatot - egyelőre még csak Veszprém megyében -, amely a kisiskolák, óvodák napkollektorokkal való ellátását, a megújuló energia felhasználását biztosítja, hangsúlyozta Radzik Károly, a Hárskúti Megújuló Energia Központ ügyvezető igazgatója. A megújuló energiaforrások körében nemcsak a napkollektorokat ajánlják, hanem előfordulhat, hogy adott helyen biomasszakazán beépítését tartják majd célszerűnek.
A Veszprém megyei tapasztalatok után, várhatóan még az idei ősz elején országos pályázatot írnak ki, amelynek során, két év alatt legalább 100 iskola, óvoda napkollektoros felszerelését szeretnék elvégezni - mondta a megújuló energiaközpont vezetője.
A környezetvédelmi tárca a jövőben is támogatni szándékozik a hárskútihoz hasonló elképzeléseket, tekintve, hogy a Környezeti és Energetikai Operatív Program keretében 1.300 milliárd forint uniós pénzforrás használható fel 2013-ig, hangsúlyozta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára Bakonybélben szombaton, az iskolai napkollektorok avatásakor.
A szakállamtitkár elmondta: a szén-dioxid-kibocsátást illetően az Európai Unió tagországaiban 2020-ig 18 százalékos csökkenést kell elérni az 1990-es adatokhoz viszonyítva. A megújuló energia használatát pedig, a teljes energiafelhasználáson belül 2020-ig 13 százalékkal kell növelni, miközben a bioüzemanyagok használatának 2020-ra el kell érniük a 10 százalékot.
Az elkövetkező években, évtizedben döntő jelentőségű, hogy a napelemhasználat, a szélerőművek rendszerbe állítása, a geothermia, a biomassza felhasználása minél szélesebb körben elterjedjen - hangsúlyozta a bakonyi településen a szakállamtitkár.
MTI/ Menedzsment Fórum