A Falcon 25 millió dollárért vált meg részesedésétől, az Exxon Mobil elsőre 50 millió dollárnyi munkaprogramot vállalt. Ha ez sikeres lesz, és tovább lépnek a következő fázisba, az Exxon Mobil további 50 millió dollárt fizet a Falconnak, és 100 millió dolláros további munkát vállal. Ha az Exxon Mobil nem tartja érdemesnek folytatni a munkát a bevezető fázis után, akkor a részesedése visszaszáll a Falconra. A második értékelési program befejezése után, ha az Exxon Mobil folytatni akarja a munkát a fejlesztési szakaszban, akkor újabb 75 millió dollárt fizet a Falconnak, ellenkező esetben a részesedés szintén visszakerül a Falconhoz.
Az Exxon Mobil kikötötte a jogot, hogy a részesedése felét esetleg átadja a Mol Nyrt.-nek.
A Falcon tavaly nyár óta keresett partnert a magyarországi földgázkutatásaihoz, miután a tavalyi első félévben lezárta a munkák első fázisát. A Falcon többek között a Mollal, az Exxon Mobillal, a Conocóval, a német RWE-vel és más, kisebb cégekkel folytatott megbeszéléseket. A Mol számára még egy igazgatósági helyet is felajánlottak. Elsősorban szakmai tevékenységet, szolgáltatásokat és a piacok elérését remélik a partnertől.
Tavaly befejezték a kutatási területükön nem hagyományos földtani szerkezetben (BCGA) a kutatási módszer megvalósítását, hat kutat fúrtak, meghatározták a gázvagyon-készletet és megépítették a gyűjtővezetékeket.
A TXM Kft. tavaly májusban kapta meg a magyar hatóságoktól a kitermelési engedélyt. Az egyik legismertebb nemzetközi készletelemző, a Scotia szerint a készlet meghaladhatja az 1500 milliárd köbmétert.
Az engedély kiadása után közölték, hogy kitermelhető olaj- és gázmezőre bukkantak a Magyarcsanád-1 számú kutatókútnál, Endrőd térségében. Az első próba napi 337 hordó könnyűolajat és napi 21 ezer köbméter földgázt adott.
"A Magyarcsanád-1-nél talált, természetesen folyó endrődi olajzóna új dimenziót ad a munkánknak, mivel a magyarországi feltárási programunk kiterjed az olajra is" - mondta akkor a Falcon elnök-vezérigazgatója, Marc A. Bruner.
A Magyarcsanád-1 kút a Falcon makói koncessziós területének déli részén van.
A remények szerint a makói árok elvileg legalább száz évre biztosíthatja Magyarország földgáz-szükségletét.