A vezető főtanácsos szerint a biogázból kinyerhető villamos energia hat éven belül elérhető felső határa 50-100 gigawattórát tesz ki, de ez változhat a szennyvíztisztítói kapacitások kiépítésének mértékétől és az ott alkalmazott technológiáktól. Szerinte a biogáz hasznosítás felfutásának mértéke elsősorban az Országos Hulladékgazdálkodási Terv megvalósulásának záloga. A szelektív hulladékgyűjtés megszervezésével párhuzamosan létesített regionális hulladékégetőkben 60-80 gigawattóra növekmény érhető el. Szennyvíztisztítás révén egyébként jelenleg biogázból 20 gigawattórányi áram-termelés már zajlik.
Bohoczky Ferenc a vízenergiával kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy óriási potenciál rejlik ebben a zöld energiafajtában. Ezért e területet további szakmai egyeztetéseknek kell alávetni. "Vízhozamtól függően évenként 160-190 gigawattórányi energia termelés származik vízenergiából, ami az ország vizeiben rejlő energiatartalom alig 5 százaléka" - mutatott rá. Ez az arány megújuló energiaforrásokban élenjáró országokban 50-60 százalék közé esik, amit ha nem is lehetne a környezet terhelése nélkül elérni, de megközelíteni igen.
Bohoczky Ferenc kitért a geotermikus és a napenergia hasznosítására is, amelyeket villamosenergia-termelésre kevésbé, de hőenergia-termelésre annál inkább érdemes lenne kiaknázni. Megjegyezte, hogy a geotermikus energiánál a föld mélyéről kinyert termálvíz visszasajtolásának magas energiaigénye, a napenergiánál pedig a megtermelt áram előállítási költségéhez viszonyítottan alacsony kötelező átvételi ára szab határt.
"A villamosenergiával kapcsolatos EU-s célkitűzés teljesítésének költségigénye attól függ, hogy milyen alternatív energiaforrás-kombináció eredményezi majd az 1.350 gigawattórányi növekményt" - közölte a vezető főtanácsos. Szólt arról, hogy jelenleg zajlik annak a verziónak a felmérése, hogy melyik megoldás jár a legkisebb kormányzati pénzügyi teherrel és melyik az amelyik a környezetvédelmi szempontból is megfelelő. (MTI)
Százmilliárd kellene megújuló energiára
A megújuló energia-forrásokból termelt villamos energia növelése érdekében az elkövetkező hat évben 80-130 milliárd forint értékben kell beruházásokat megvalósítani azért, hogy az ország az Európai Unió elvárásait teljesítse - közölte Bohoczky Ferenc, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energetikai főosztályának vezető főtanácsosa.