3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pedagógusok érdekképviseletei szerint problémás lehet a változtatás. 

Ha a kormány meghosszabbítja a tanévet, akkor egyszerre kell majd érettségiztetniük és órákat tartaniuk a tanároknak - írta meg a Népszava. A Belügyminisztérium szerint a változás „technikai jellegű”, a tanítási napok száma ugyanis nem változik, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azonban problémáktól tart. 

Pengváltás a tanév miatt. Fotó: Depositphotos
Pengváltás a tanév miatt. Fotó: Depositphotos

Gosztonyi Gábor, a PSZ elnöke közölte: a tavaszi szünet meghosszabbítását még el lehet fogadni, mert a tapasztalatok szerint erre az időszakra fáradnak ki leginkább a diákok. A téli szünet meghosszabbítását azonban túlzónak tartja, különösen, hogy az a nyári szünet terhére történne. Az érdekvédő szerint az iskolák 90 százaléka alkalmatlan arra, hogy nyár közepén érdemi tanítás legyen, mert az intézmények többségében elviselhetetlen a meleg. Emellett szervezési és adminisztratív nehézségeket is okozhat, hiszen június 24-én kezdődik a középiskolai beiratkozás, vagyis az általános iskolákban egy hétvége alatt kellene megoldani az évzáró értekezletet, a bizonyítványok törzskönyvezését. A középiskolákban pedig június 17-étől kezdődnek a középszintű szóbeli érettségi vizsgák, a pedagógusoknak így egyszerre kellene érettségiztetniük és tanórákat tartaniuk.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője az RTL Híradónak arról beszélt, hogy a gyerekek számára meglehetősen kellemetlen lesz a tanítás a nyári melegben. Szerinte a döntés motivációja kizárólag az volt, hogy a téli szünet meghosszabbításával spórolni lehessen a fűtési szezonban.

A Belügyminisztérium úgy reagált erre, „a Magyarországgal azonos klimatikus fekvésű Szlovákiában is június 30-ig tart a tanítás”, és ez a tárca szerint nem okoz gondot. A szaktárca szerint az iskolaépületek energetikai fejlesztése folyamatos, a beiratkozást pedig két nappal eltolják a Nemzeti Pedagóguskar kérésére. A szóbeli érettségi vizsgákra további 3 napot biztosítanak ott, ahol az eredetileg tervezett két hetes időszakban ezt nem tudják megoldani.

 

Ahogy arról korábban az mfor.hu is beszámolt, egy belügyminiszteri rendelettervezet szerint egy héttel hosszabb lenne a tanév, ám a szünetek is meghosszabbodnának. 

Az új tanítási rendről a hvg.hu azt írta, vannak érvek a rövidebb nyári és hosszabb téli szünetek ellen és mellett is, „egy valós szakmai vita a témában egyáltalán nem lenne felesleges”. Utoljára 2018-ban volt szó arról, hogy meghosszabbítanák a tanévet, de a 2010-es évek elején Pokorni Zoltán is emellett érvelt. Orbán Viktor korábbi oktatási minisztere azzal érvelt a szünet rövidítése mellett, hogy a hosszú nyári szünet számos család számára megoldhatatlan feladatot jelent, mert nehezen tudják biztosítani a gondoskodást a gyerekről. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!