Az Európai Tanács bizottsági javaslatra még 2022 végén zárt ki minden ilyen hazai alapítványt és az azok által fenntartott intézményt az összes új, uniós támogatásról szóló kötelezettségvállalásból, írja a Telex. Az akkori döntés szerint az alapítványok nem elég átláthatóan működnek, és összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók.
Az érintett magyar egyetemek már tavaly nyáron arra panaszkodtak, hogy a tiltás eurómilliós károkat okoz nekik a Horizont Európa kutatási együttműködéseknél, mostanra pedig már „erasmusozni” sem mehetnek a diákjaik (azaz nem vehetnek részt Erasmus-programokban).
A magyar kormány októberben nyújtott be társadalmi egyeztetésre egy módosítást, amit a Parlament novemberben elfogadott. A kiszivárgott információk alapján azonban a módosítás puhább volt az Európai Bizottság elvárásainál.
Emiatt hétfői határozatában a testület megállapította, hogy a jogszabály-módosítások nem kezelik megfelelően az összeférhetetlenségi aggályokat a kuratóriumoknál, ezért az alapítványokra és az általuk fenntartott szervezetekre vonatkozó intézkedésnek hatályban kell maradniuk.
A Bizottság szerint egyértelműen felvázolták, milyen kiigazítások lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához, és a kormány bármikor meghozhat új korrekciós intézkedéseket.