Az Erasmus-ügyben küldött magyar javaslatcsomagra még mindig nem érkezett semmi válasz az Európai Bizottságtól, tehát nyilvánvaló, hogy időhúzás zajlik - nyilatkozta Bocskor Andrea, a Fidesz európai parlamenti képviselője hétfőn Strasbourgban.
A politikus elmondta, tavaly novemberben a magyar kormány elküldött egy teljes javaslatcsomagot arról, hogyan lehetne megoldani és előrelépni az Erasmus-ügyet érintő vitás kérdésekben, azonban még mindig nem érkezett semmi válasz az Európai Bizottság részéről. Tehát nyilvánvaló, időhúzás zajlik, hogy a határidőből kifusson a magyar fél.
Bocskor Andrea az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának rendkívüli ülésén Iliana Ivanova innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságügyért felelős uniós biztoshoz intézett kérdésében felhívta a figyelmet: elfogadhatatlan az Erasmus+ programból kizárt magyar modellváltó egyetemeken tanuló diákok, professzorok és a Horizont programból kizárt kutatók helyzete.
A fideszes politikus továbbá arra is rákérdezett, mikor várható hivatalos válasz az Európai Bizottság részéről, arról, hogy a tavalyi pályázati forrásokhoz kapcsolódóan meghosszabbítják-e a május 31-én lejáró határidőt.
Bocskor Andrea felhívta a figyelmet, hogy nem kapott érdemi választ Ivanovna biztos részéről, annak ellenére sem, hogy a bizottsági ülésen Európai Konzervatívok Pártjából is és az Európai Néppártból is felmerült ez a kérdés, hogy hogyan is lehetne megoldani a hátrányos helyzetbe került diákok, oktatók és kutatók problémáját.
Konstruktívak voltunk?
Emlékeztetett, az uniós tagállamokat tömörítő Tanács 2022 decemberi döntése nyomán az Európai Bizottság úgy határozott, hogy a modellváltó magyar egyetemeket kizárja Erasmus+ és Horizont Európa programjaiból.
"Azóta a magyar kormány konstruktívan részt vesz az Európai Bizottsággal és a Tanáccsal való tárgyalásokon. Elsősorban a magyar diákok érdekeit nézve mindent megtesz annak ellenére, hogy a magyar felsőoktatás kérdése egy tagállami kompetencia"
- mutatott rá a képviselő.
Mint mondta, elvileg az Európai Bizottságnak nem is lehetne beleszólása abba, hogyan működik a felsőoktatás egy tagállamban, de ezt félretéve a magyar kormány arra törekszik, hogy kompromisszumot kössön, míg a bizottság részéről időhúzás tapasztalható.
"Ahogy megoldódik egy feltétel, mindig újabb és újabbak jönnek. Az Európai Parlamentben pedig továbbra is azt a mantrát sulykolják a képviselők, hogy amint Magyarország megoldja a jogállamisági problémákat, akkor újra megnyílik a lehetőség a magyar diákok, modellváltó egyetemek magyar diákjai és tanárai előtt"
- fogalmazott.
Bocskor Andrea szerint fontos tisztázni: a kondicionalitási eljárás 17 feltétele közül a modellváltó egyetemekre és kuratóriumaikra csupán két feltétel vonatkozott az összeférhetetlenség és a közbeszerzés. "Ezeket a magyar kormány még 2022 őszén megoldotta, tehát nem is kellett volna, hogy az ügy eljusson a tanácsi határozatig" - mutatott rá.
A május 31-én lejáró pályázati idő meghosszabbításával kapcsolatban Bocskor Andrea azt nyilatkozta: a válasz a bizottság részéről annyi volt, a munka folyamatban van, a testület elkötelezett, hogy megtalálja a megoldást, azonban - mint mondta - nem történik lényegi előrelépés.
"Nyilvánvaló, csak ezt nem merik kimondani a közelgő uniós választások miatt, hogy az európai uniós intézmények nem akarják saját magukat gyengíteni azáltal, hogy a magyar államnak igazat adnak, és nem fogják bevallani, hogy az ő hibájukból egy alaptalan, aránytalan és egy diszkriminatív döntés született, amit sajnálatos módon nem egy áldozata van, hanem több mint kétszázezer európai uniós polgár" - húzta alá.
Hozzátette: a magyar kormánynak csak korlátozott eszközök állnak a rendelkezésre, hiába sürgeti az ügyet, ameddig nem lesz meg a politikai akarat erre vonatkozóan, addig az előrelépés sem lehetséges.
(MTI)