4p

Már csak néhány napig van lehetőség kérelmezni a plusz egy év óvodát az Oktatási Hivatalnál, mielőtt lejár a január 18-i határidő.

Már csak néhány napig van lehetőség kérelmezni a plusz egy év óvodát az Oktatási Hivatalnál, mielőtt lejár a január 18-i határidő: a szülőknek az Oktatási Hivatal online felületén kell benyújtani a kérelmet.

Az Oktatási Hivatal viszont nem tud érdemben dönteni a beérkező kérelmekről: ha a beérkezett információk alapján nem tartja egyből elfogadhatónak, akkor a pedagógiai szakszolgálat vizsgálatát kérik, ahol az érdemi döntés születik. Így az Oktatási Hivatal egyedül arról dönt, hogy kinél legyen szakszolgálati vizsgálat és kinél nem, de ebben a kérdésben a tapasztalatok szerint az Oktatási Hivatal döntése nem egységes, a lakóhely jobban számít, mint a szülői kérelem tartalma - írja a Szülői Hang közleményében. 

Ahogy a korábbi években, úgy most is egyes vármegyékben jóval nagyobb arányban rendelnek el szakszolgálati vizsgálatot, mint máshol. Az alábbi ábrán közösségünk 2024-es eddigi szülői visszajelzéseinek részeredményei láthatóak azoknál a vármegyéknél, ahol erről már van elegendő adat:

Forrás: Szülői Hang
Forrás: Szülői Hang

Az eljárást az egységesítés ürügyével vezették be, de a valóságban az eljárás nem egységes, az Oktatási Hivatal nyilvános kritériumok nélkül, önkényesen dönt a szakszolgálati vizsgálat elrendeléséről.

A kormányzat által mesterségesen túlbürokratizált rendszer méltatlanul bánik a családokkal, miközben a szülők sokszor nem kevés időt és akár pénzt is áldoznak arra, hogy a megfelelő támogató dokumentumokat beszerezzék, a túl sok és szükségtelenül megismételt vizsgálat a kisgyerekeket stresszeli, a pedagógiai szakszolgálatokat pedig papírgyárakká degradálja. Bár a 2020-as bevezetés óta már ötödik éve működik a rendszer, az érintett szülők 95 százaléka most is elutasítja azt. 

Az Oktatási Hivatal kihagyható a folyamatból, a szülők - ha egyáltalán szükség van rá - fordulhatnának közvetlenül a pedagógiai szakszolgálathoz, ahol a gyerekeket eleve jobban ismerik. Az Oktatási Hivatal szükségtelen bevonása nemcsak értelmetlen papírgyártást jelent, hanem emiatt a szülőknek irreálisan korán kell dönteniük módosítási lehetőség nélkül, miközben ebben a korban a kisgyerekek gyorsan változhatnak.

A Szülői Hang Közössége szerint az iskolaérettségi eljárások tekintetében nem egységes az Oktatási Hivatal döntése az országban. Fotó: Depositphotos
A Szülői Hang Közössége szerint az iskolaérettségi eljárások tekintetében nem egységes az Oktatási Hivatal döntése az országban. Fotó: Depositphotos

A folyamat elsősorban nem a kimeneten, hanem a bemeneten szűr: bár a adott kérelmek túlnyomó többségét (2023-ban 98 százalékát) elfogadják, mégis évente több ezer gyerek lemarad, mivel a kellő támogatás hiányában sok szülőben nem tudatosul a túl korai határidőig, hogy a gyermek érdekében kérvényezni kellene.

A kérvényező szülők visszajelzése szerint 37 százalékban a szülők nem kapnak tájékoztatást az óvodában az érdemi pedagógiai döntéshez, 8 százalékban pedig egyáltalán nincs tájékoztatás még az eljárásról sem; a kormányzat nem szervezte meg a szülők megfelelő tájékoztatását és felkészítését.

Különösen a hátrányos helyzetű vagy gyengébb érdekérvénysítő képességekkel rendelkező családoknak elrettentő az online kérelmezés és a gyermekek hatósági eljárás keretében történő vizsgálata, pedig pont ezekben a családokban lenne a legnagyobb szükség a plusz egy év óvoda lehetőségére. Nemzetünk tragédiája, hogy sok kisgyerek már az iskolakezdés időpontjában hátrányból indul a jelenlegi iskolaérettségi eljárás következtében.

Amikor bevezették a rendszert, a kormányzat visszaélésekre hivatkozott, és arra utalt, hogy a szülők túl nagy számban szükségtelenül élnek a plusz egy év óvoda lehetőségével. Mindez nem igazolódott be, hiszen ha így lenne, akkor a szakszolgálaton nagyobb arányban utasítanák vissza a kérelmeket. Az adatok azt mutatják, hogy az esetek túlnyomó többségében a szülők és az óvodapedagógusok helyben jól el tudják dönteni maguk is, hogy szükség van-e a plusz egy év óvodára. A névleg családbarát kormány által bevezetett eljárás 5 százalék fölé növelte az első osztályosok körében az évismétlések számát, holott ezek az évismétlések óriási kudarcélményt jelentenek a gyerekeknek, és sokkal jobb lett volna, ha ezek a gyermekek inkább az óvodában töltenek még egy évet. A rossz rendszer következtében éretlenül iskolába kerülő gyerekek a többieket is hátráltathatják, ami rontja az egész oktatási rendszer hatékonyságát.

A Szülői Hang Közösség a károk enyhítésére törekszik és segít az érintett szülőknek, hogy a gyermek érdekében tudatos döntést hozzanak a plusz egy év óvodáról. Közösségi csoportjukban segítenek a döntésben és támogatást nyújtani a stresszes kérvényezési folyamatban; segédletük útmutatót nyújt a kérvény megírásában, adatbázisukban pedig több ezer korábbi szülői kérelem részletes adatai érhetők el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!