Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, a tankerületek nem igazán akarják kifizetni a státusztörvény miatti felmondó tanároknak járó teljes végkielégítést – ezzel tovább nehezítve a távozó pedagógusok egyébként sem könnyű helyzetét:
Az ügyben most itt az újabb fordulat, ugyanis a Szabad Európa cikke szerint próbaperek indítását tervezi egy tanárokat képviselő ügyvéd. A portál megkeresésére dr. Nyitrai Károly, aki a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) megbízásából látja el tanárok jogi képviseletét elmondta,
a státusztörvény miatt távozó mintegy kétezer pedagógus felét érintheti, hogy a tankerületek nem akarják kifizetni a nekik járó végkielégítést, csak a felét vagy a harmadát.
A jogi képviselő hangsúlyozta, itt nem hagyományos végkielégítésről van szó, hanem kifejezetten a pedagógusok mostani jogállásváltozásának idejére, erre az egy alkalomra megalkotott végkielégítésről, amely egyébként alacsonyabb mértékű, mint ami korábban járt volna a tanároknak.
Mint mondta, a korábbi szabályok szerint akár nyolchavi végkielégítésre is jogosultak lennének, ha legalább húsz éve egy munkáltatónál dolgoznak, most viszont csak egy-, két-, legfeljebb háromhavi végkielégítést kaphatnak, attól függően, mennyi jogosító idővel rendelkeznek.
A próbaperek után mindenkinek segítenének
Az ügyvéd emlékeztetett, a fizetési határidő december 5., azonban az előzetes levelezésekből derült ki, hogy a munkáltatók nem akarják kifizetni a státusztörvény miatt távozó tanároknak a jogszabály által előírt végkielégítéseket. Ennek költségvetési vonzata minimum félmilliárd forint lehet. Kiemelte, a tankerületek egyértelmű jogi érvet még nem tudtak mondani, hogy miért nem a jogszabályban leírt jogosító idővel számolnak ilyen esetekben.
A Szabad Európa cikke szerint a kifizetéseket követően lehet jogorvoslattal élni, ezért azt tervezik, hogy próbapert vagy próbapereket indítanak, és azok lezártát követően minden érintettnek jogsegélyt nyújtanak.