3p

2008 márciusában volt utoljára példa a most márciusinál magasabb alkalmazotti létszámra a versenyszférában. A rekord mellett a folyamatok továbbra is kedvezően alakulnak, bár a közfoglalkoztatás meghatározó szerepe mit sem változott a munkaerőpiacon.

A Központi Statisztikai Hivatal adatközlése szerint 2014 márciusában 1,852 millióan dolgoztak a versenyszféra legalább 5 főt foglalkoztató cégeinél. Ez a szám amellett, hogy az előző havi szintet közel 14 ezer fővel haladja meg, rekordnak is számít. Utoljára a március havi adat ugyanis 2008 harmadik havában volt ennél magasabb, vagyis még a pénzügyi válság kitörése előtti időszakban.

Önmagában egyébként nemcsak ez a rekord az, ami örömöt adhat a munkaerőpiac feltámadását illetően, hanem az a tény is, hogy az elmúlt hónapokban fokozatosan gyorsuló ütemű volt a magánszféra létszámbővülése. A friss márciusi adat ugyanis kicsivel több mint 55 ezerrel haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet.

A versenyszféra mellett a közszféra létszáma 872,6 ezer fő volt, ami szintén magasabb az egy hónappal korábbinál, az egy évvel ezelőtti állapotot pedig már majdnem 200 ezerrel meghaladja. Ebben viszont a közfoglalkoztatottak is benne vannak, ami magyarázza is a bővülést. Idén márciusban ugyanis 209 100 közmunkás dolgozott, míg egy évvel ezelőtt még "csak" 92 200-an voltak.

A két nemzetgazdasági ágazatban bekövetkezett változásoknak köszönhetően az alkalmazottak teljes létszáma hazánkban 2,828 millióra emelkedett az előző havi 2,804 millió után, az egy évvel ezelőtti állapotot pedig 193 ezerrel haladja meg. Ugyanakkor, ha kivesszük a képből a közmunkásokat, akkor is megmutatkoznak a kedvező folyamatok, viszont értelemszerűen közel sem ennyire látványosan. A másodlagos munkaerőpiacon dolgozók nélkül ugyanis egy év alatt "mindössze" 72 ezres fős bővülés mutatkozott. 

Továbbra is emelkednek a reálbérek

Annak köszönhetően, hogy a márciusi infláció 0,1 százalékos volt, a korábbi hónapokhoz hasonlóan ezúttal is reálbéremelkedés volt. 

Nemzetgazdasági szinten átlagosan 154,7 ezer forintot vihettek haza a dolgozók, ami 2,7 százalékkal többet ér, mint egy évvel ezelőtt. A versenyszféra átlagos 168,5 ezres nettója 5,2 százalékkal több reálértéken, a közszféra 130 ezres átlaga pedig  0,1 százalékot veszített reálértékéből.

Utóbbival kapcsolatban viszont meg kell jegyezni, hogy a közszféra bérstatisztikáit a közfoglalkoztatottak átlagnál alacsonyabb keresete húzza le, különösen mert jóval többen vannak idén, mint egy évvel ezelőtt. Tehát a létszám változása jóval nagyobb mértékű, mint amúgy a közszféra átlagbérének egy év alatt bekövetkezett növekedése. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!