3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Mind a munkavállalók, mind pedig a munkaadók érdekképviselete egyetértett azzal a kormányelőterjesztéssel, hogy ne szűnjön meg 2008. januártól a nyugdíjminimum és később a résznyugdíj rendszere. A szakszervezetek ugyanakkor az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén határozottan elutasították azt a javaslatot, hogy tovább szigorodjanak az előrehozott nyugdíj kiszámításának szabályai. Szerintük ugyanis ez a most is eléggé igazságtalan rendszert tenné még kedvezőtlenebbé. Mfor.hu háttér.

Marad a nyugdíjminimum (mfor.hu montázs)

Nem volt vita abban a kérdésben az OÉT pénteki ülésén, hogy szükség van-e továbbra is a minimális nyugdíjjárulék-megállapításra. A kérdés azért került napirendre, mert egy 1997-ben meghirdetett törvényi szabályozás szerint jövő év elejétől megszűnne a 2009-től pedig a résznyugdíj-konstrukció.

Egyelőre marad a minimál- és a résznyugdíj 

A legfőbb érv az volt, hogy a mostani rendszerben a mindenkori nyugdíjminimumhoz (ez jelenleg 27130 Ft) viszonyítják a rokkantsági járadékokat, sőt a szociális támogatásokra való jogosultság és azok összege is ehhez igazodik. Ezért az egész rendszer működése kerülne veszélybe, amennyiben ezt hirtelen megszűnne.

Eredetileg az indokolta a megszüntetést, hogy a törvényhozók tíz évvel ezelőtt úgy becsülték: mostanra jön el az ideje a járulékfizetéssel arányos rendszerre való áttérésnek. Most azonban belátták, még mindig annyi munkavállaló után nem fizetik meg rendesen – többek között – a nyugdíjjárulékot, hogy leginkább ők kerülnének ezzel nehéz helyzetbe.

Az EU-ban is elfogadott

Az öregségi nyugdíjminimum jelenleg a hazai átlagnyugdíjak 40 százaléka. Az EU tagországok többségében egyébként a magyar rendszerhez hasonlóan biztosítanak valamiféle nyugdíjminimumot, bár számos esetben azt bizonyos szolgálati időhöz kötik. Az Országgyűlés által elfogadott 1997-es törvény szerint hazánkban 30-40 év szolgálathoz rendelik a minimális nyugdíjra való jogosultságot.

A résznyugdíj az eredeti törvény szerint 2009-től szűnt volna meg. Ez azt jelentette volna, hogy a jelenlegi 15 évről 20 évre hosszabbodott volna a minimális szolgálati idő. A résznyugdíj kifejezés onnan ered, hogy jelenleg a 15 és a 20 év közötti idővel rendelkezőknek nem jár nyugdíjminimum. A 15 év munkaviszonyt el nem érők számára pedig teljes egészében elvész a járulékfizetés. Ők tehát nem is jogosultak nyugdíjra.

Tiltakoznak a szigorítás ellen 

Az előrehozott nyugdíjba vonulás feltételeinek szigorításával azonban egyáltalán nem értettek egyet a szakszervezetek képviselői. Szerintük a tavaly elfogadott új nyugdíjszámítási mód eleve csökkenti a nyugdíjakat, a kormány pedig most még tovább büntetné a hosszabb szolgálati időt letöltőket is.

A munkavállalók szerint emellett kifejezetten káros, ha apránként, részletekben módosítgatják a szabályokat. Egy átfogó nyugdíjreformra lenne szükség, mivel a mostani javaslat a bonus-malus számítási rendszerre egyes korosztályokat kifejezetten hátrányosan érint.

Csizmár Gábor, államtitkár a kormányoldal részéről azt hangsúlyozta: tarthatatlan az a helyzet, hogy az emberek 94 százaléka nyugdíjkorhatár előtt vonul vissza. A munkavállalók képviselői szerint ez a tarthatatlan munkahelyi viszonyok miatt van és teljesen érthető, hogy az emberek a bizonytalanság elől a biztos feltételeket nyújtó nyugdíjazásba menekülnek.

Körte Ildikó 

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!