Milliárdos osztalékok
A teljes Főgáz-csoport tavalyi gazdálkodási adatairól ugyan nincsenek még információk a cég honlapján, viszont az elmúlt évek gyakorlata alapján minden nyereséget kilapátoltak a cégből. Ez azt jelenti, hogy 2012-ben 7, 2011-ben pedig 8,2 milliárd forint osztalék vándorolt az akkori tulajdonosok, az RWE és Tarlósék zsebébe, sőt 2003-ig visszamenőleg - amíg találtunk adatokat - összesen 61 milliárdot fizettek ki (lásd a táblázatot lentebb). Az, hogy a gyakorlat tavaly is folytatódhatott, egyáltalán nem elképzelhetetlen, hiszen a Főgáz tulajdonában álló Főgáz Földgázkereskedelmi Zrt. 2013-ban is folytatta a korábbi évek gyakorlatát, vagyis minden nyereséget kifizetett a többségi önkormányzati tulajdonban lévő Főgáznak. (Ezekről a friss adatokról cikkünk végén olvashat)
A Fővárosi Vízművek korábbi gazdálkodását is hasonló metódus jellemzi. A különbség csak annyi, hogy a majdnem 53 milliárd forintos 2013-as veszteség nem adott módot már az osztalékfizetésre. Előtte viszont mindent kiutaltak 2007-ig visszamenőleg. Ez összesen 8,8 milliárd forintot jelentett. Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy a főváros 2012-ben megszüntette a francia Suez Environnement céggel és a német RWE társasággal 1997-től fennálló szindikátusi és menedzsmentszerződést, és teljesen visszakerült önkormányzati tulajdonba a cég.
Kíváncsiságunk által vezérelve megnéztük volna még a Fővárosi Csatornázási Művek és a Főtáv tavalyi évét is, ám még nem jelent meg a számviteli beszámolójuk. Viszont 2012 és 2003 között a csatornázási művek 35,4 milliárd forintot fizetett ki összesen osztalékként (évi 3-4 milliárdokat), a Főtáv viszont ennél jóval kevesebbet, mindössze 9,4 milliárd forintot. Azaz, ha mind a négy céget nézzük (Főgáz, víz-, csatornázási művek és Főtáv), akkor - bár vannak még hiányzó 2013-as adatok - összesen az elmúlt 10 évben 114,6 milliárd forint osztalék került kifizetésre.
Vízmű: vagyonátadás miatt óriási veszteség
A Fővárosi Vízműveknek tavaly rendkívüli éve volt, no nem a rezsicsökkentés hatása miatt. Sokkal inkább azért, mert egyes önkormányzatok vagyonkezelésébe kerültek átadásra eszközök, melyek értéke 70,5 milliárd forint volt. Ezt pedig rendkívüli ráfordításként rontotta a cég eredményét.
Emellett - a már említett rezsicsökkentés ellenére - közel 3 milliárddal 31 milliárdra sikerült növelni az értékesítésből fakadó bevételeket. Ezt a növekményt ugyanakkor elvitte az anyagjellegű és a személyi jellegű ráfordítások emelkedése, így végeredményben üzemi szinten a 2012-essel megegyező eredményt realizáltak, 2,3 milliárdot. Ezt azonban a már említett rendkívüli ráfordítás teljesen leapasztotta és az egy évvel korábbi 1,1 milliárdos nyereség után majdnem 53 milliárdos mínuszt kellett elkönyvelni.
Főgáz: milliárdos nyereség, milliárdos osztalék
Tavaly a Főgáz Földgázelosztási Kft. a teljes realizált nyereséget kifizette a tulajdonosnak, így a Főgáznak osztalékként. Ez majdnem 2 milliárd forintot jelentett, de a korábbi években, 2007-ig visszamenőleg sem volt ez másként. Azóta összesen tavaly év végéig 31,1 milliárd forintot szedtek ki a cégből, mely néhány millió eltéréssel lényegében a teljes nyereség volt.
A társaság 2013-as gazdálkodását tekintve annyiban más a helyzet a vízművekhez képest, hogy közel 2,6 milliárddal csökkentek az értékesítésből származó bevételek, így 21 milliárd folyt be a társaság kasszájába. Ezzel párhuzamosan a ráfordítások érdemben nem változtak: mindössze 1-200 millióval költöttek kevesebbet anyagjellegű és személyi jellegű ráfordításként. Így üzemi szinten csökkenő eredmény mutatkozott: a korábbi 5,3 milliárd után 3,5 milliárd tavaly.
Utóbbi viszont már nem sokat változott és 3,2 milliárdos adózás előtti nyereséget produkált a cég 2013-ban. Ebből 166 milliót társasági adóként, 1,1 milliárdot pedig az energiaellátók jövedelemadójaként kifizetett és végeredményben 1,98 milliárdos adózás utáni nyereségről számolhatott be a Főgáz, ami viszont az utolsó fillérig osztalékként kifizetésre került. 2012-ben még majdnem 4,5 milliárdot tudtak a tulajdonosoknak "kiosztani".
mfor.hu