4p

Aki egy kicsit is nyomon követi a cikkeinket, illetve a munkaerőpiaci folyamatokat, őt nagy meglepetés nem érhette a legfrissebb statisztika láttán.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint megtorpant májusban a dolgozók számának felfutása, vagyis az alkalmazottak már közel sem voltak annyival többen előző évhez képest a nemzetgazdaságban, mint az a korábbi hónapokban megfigyelhető volt. A tájékoztatás szerint a 2,737 millió alkalmazott ugyanis 29 ezerrel magasabb az egy évvel korábbinál, a 2010-es csúcsot pedig alig 12 ezer fővel haladja meg.

Ennél látványosabban szemlélteti a rövid távú folyamatokat a havi változás, mely szerint egy hónap alatt 107 ezerrel dolgoztak kevesebben hazánkban a legalább öt főt foglalkoztató cégeknél.

Bár a létszám lendületes felfutása igencsak megtorpant, ezt a közmunkásokra lehet visszavezetni. Áprilisról májusra ugyanis 96 ezerrel csökkent a dolgozói létszám a közfoglalkoztatottakat is magába foglaló közszférában. Ez pedig egyáltalán nem meglepő annak fényében, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat májusra vonatkozó adatai arról árulkodtak, hogy hirtelen 100 ezer új nyilvántartott álláskereső jelent meg a piacon.

Ahogy akkor is leírtuk, ez az április végéig tartó téli közfoglalkoztatás kifutásával indokolható. Az utána következő "hagyományos" közmunkaprogramok pedig nem tudták felszívni a téli programban résztvevő teljes létszámot. Ez az állapot azonban csak ideiglenes, hiszen a kormány 47 milliárd forint pluszforrásról gondoskodott annak érdekében, hogy a havi átlagos 200 ezer fős közfoglalkoztatotti létszám biztosítva legyen. Ez a Belügyminisztérium mfor.hu-nak küldött válasza alapján megvalósítható célkitűzés - a rendelkezésre álló források, és az igényfelmérések alapján ugyanis 193 ezer fő lehet az átlagos közmunkás-létszám idén.

A közfoglalkoztatás hatása a mostani statisztika egy másik adatsorából is nagyon jól látható, hiszen ha a nemzetgazdaságban dolgozók számát a másodlagos piacon résztvevők nélkül vizsgáljuk, trendfordulót láthatunk. Tavaly év eleje óta ugyanis még egyszer sem volt példa arra, hogy a közmunkások nélküli létszám éves bázison nagyobb mértékben növekedjen, mint az őket is tartalmazó adat. Ez pedig arra enged következtetni, hogy a másodlagos piac nélkül is a fellendülés útjára lépett a hazai munkaerőpiac. 

Ezt a tényt erősíti az is, hogy a versenyszférában csak enyhe visszaesés mutatkozott. Vagyis elmondhatjuk, hogy ha még alacsony volumenben is, de képes a korábbi szinteket meghaladni a cégek munkaerőigénye. Így ha lassan is, de talán biztosan éled a hazai elsődleges munkaerőpiac.

A versenyszférában egyébként egy hónap alatt mindössze 3000 fővel mérséklődött a dolgozók létszáma, viszont a májusi 1,86 millió fő még 47 ezerrel mindig meghaladja az egy évvel korábbi állapotot.

5 százalékos reálnövekedés

Ami a hazai bérekre vonatkozó idén kialakult tendenciát illeti, nem alakult ki törés köszönhetően a májusra regisztrált -0,1 százalékos fogyasztói árindexnek.

Nemzetgazdasági szinten 4,9 százalékkal növekvő nettó bérek az enyhe defláció révén 5 százalékkal érnek többet az egy évvel korábbi állapothoz viszonyítva, a versenyszféra 4,2 százalékos nettó növekedése pedig 4,3 százalékos reálnövekedéshez járult hozzá.

Mivel a közfoglalkoztatottak létszáma jelentősen lecsökkent, ezzel a számukra fizetett alacsony keresetek statisztikát lefelé húzó hatása tompult, a közszféra bérstatisztikái is sokat javultak. Itt az érintettek átlagosan 6,3 százalékkal vihettek haza több pénzt, mint egy évvel korábban, ami 6,3 százalékkal nagyobb reálértéket is jelentett.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!