A biometrikus azonosítás során a leggyakrabban az emberek ujjlenyomatát használják. Ez a módszer az üzleti életben is általános, hiszen számos helyen ilyen módon oldják meg a beléptetést akár fizikai (épületek, helységek), akár informatikai rendszerekbe. A szakértők szerint jelentős számú biztonságosnak tekintett módszer létezik, ám sem a Fradi stadion beléptető rendszere kapcsán elhíresült vénaszkenner, sem a retinaszkenner használata nem általános.
Ezen változtathat most a Citibank, amely tesztelési céllal forgalomba állítja az első íriszazonosítással működő pénzkiadó automatáját, számolt be a Wall Street Journal. Az ATM-et a piac egyik legnagyobb szereplője, a Diebold gyártja. A gép a szokásos bankkártya helyett akkor ad ki pénzt, ha a felhasználó azonosítja magát a szemével, vagy egy okostelefonra küldött kóddal.
A forradalmiként beharangozott technológia egy fontos lépés ahhoz, hogy a jövőben az emberek tárcájából eltűnjenek az utóbbi két évtizedben nélkülözhetetlenné tett bankkártyák. Ráadásul az új ATM-et gyártó cég és a bank szerint a korábbi kártyahasználatnál sokkal biztonságosabb módszert kapnak az ügyfelek.
A szakértők szerint a bankkártyák egyik napról a másikra történő eltűnésével már csak azért sem kell számítani, mert ha sikeresek lesznek a tesztek, akkor is hosszú évekbe telhet az új infrastruktúra bevezetése, legyen szó a készpénzt kiadó ATM-ekről vagy a bolti vásárlásokat biztosító POS terminálokról.
Nem a Citi egyébként az egyetlen nagy amerikai bank, amely kártya nélküli pénzfelvételt tesztel; a J.P Morgan Chase és a Bank of America is mostanában állít üzembe ilyen automatákat. Ennek kapcsán több elemző is megjegyzi, az elmúlt években sokkal jellemzőbb volt, hogy a nagyok a partvonalon várakoztak, és kisebb, innovatívabb pénzintézetek vezettek be ilyen újításokat. Általános pedig egy-egy eszköz vagy módszer akkor lett, ha a kisebb piaci szereplőknél bebizonyosodott, hogy az ügyfelek igénylik ezeket.
Ha a retinaszkenneres módszer nem terjedne el, az elemzők szerint akkor is más azonosítási módszerek válthatják le a mostani plasztik lapocskákat. Az emberek ugyanis – bankolásra is - egyre többet használják a mobiltelefonjukat, így a telefon használata is egy potenciális út lehet a pénzügyek intézésére. Az okostelefonok nagyágyúja, az Apple tavaly ősszel mutatta be az Apple Pay nevű szolgáltatását, ami a cég saját mobilfizetési megoldása. Ott az ujjlenyomatukkal tudják a felhasználók azonosítani magukat.
mfor.hu