3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A biometrikus azonosítás nem újkeletű, a pénzintézetek azonban eddig a lakossági ügyfelek esetében óvatosan kezelték az ilyen típusú azonosítást. Most fordulhat a kocka, forgalomba állították az első szemszkennerrel ellátott ATM automatát.

A biometrikus azonosítás során a leggyakrabban az emberek ujjlenyomatát használják. Ez a módszer az üzleti életben is általános, hiszen számos helyen ilyen módon oldják meg a beléptetést akár fizikai (épületek, helységek), akár informatikai rendszerekbe. A szakértők szerint jelentős számú biztonságosnak tekintett módszer létezik, ám sem a Fradi stadion beléptető rendszere kapcsán elhíresült vénaszkenner, sem a retinaszkenner használata nem általános.

Ezen változtathat most a Citibank, amely tesztelési céllal forgalomba állítja az első íriszazonosítással működő pénzkiadó automatáját, számolt be a Wall Street Journal. Az ATM-et a piac egyik legnagyobb szereplője, a Diebold gyártja. A gép a szokásos bankkártya helyett akkor ad ki pénzt, ha a felhasználó azonosítja magát a szemével, vagy egy okostelefonra küldött kóddal.


A forradalmiként beharangozott technológia egy fontos lépés ahhoz, hogy a jövőben az emberek tárcájából eltűnjenek az utóbbi két évtizedben nélkülözhetetlenné tett bankkártyák. Ráadásul az új ATM-et gyártó cég és a bank szerint a korábbi kártyahasználatnál sokkal biztonságosabb módszert kapnak az ügyfelek.

A szakértők szerint a bankkártyák egyik napról a másikra történő eltűnésével már csak azért sem kell számítani, mert ha sikeresek lesznek a tesztek, akkor is hosszú évekbe telhet az új infrastruktúra bevezetése, legyen szó a készpénzt kiadó ATM-ekről vagy a bolti vásárlásokat biztosító POS terminálokról.

Nem a Citi egyébként az egyetlen nagy amerikai bank, amely kártya nélküli pénzfelvételt tesztel; a J.P Morgan Chase és a Bank of America is mostanában állít üzembe ilyen automatákat. Ennek kapcsán több elemző is megjegyzi, az elmúlt években sokkal jellemzőbb volt, hogy a nagyok a partvonalon várakoztak, és kisebb, innovatívabb pénzintézetek vezettek be ilyen újításokat. Általános pedig egy-egy eszköz vagy módszer akkor lett, ha a kisebb piaci szereplőknél bebizonyosodott, hogy az ügyfelek igénylik ezeket.

Ha a retinaszkenneres módszer nem terjedne el, az elemzők szerint akkor is más azonosítási módszerek válthatják le a mostani plasztik lapocskákat. Az emberek ugyanis – bankolásra is - egyre többet használják a mobiltelefonjukat, így a telefon használata is egy potenciális út lehet a pénzügyek intézésére. Az okostelefonok nagyágyúja, az Apple tavaly ősszel mutatta be az Apple Pay nevű szolgáltatását, ami a cég saját mobilfizetési megoldása. Ott az ujjlenyomatukkal tudják a felhasználók azonosítani magukat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!