Milyen a tökéletes önéletrajz és motivációs levél?
Az állásbörzék többségén különböző álláskeresési technikákkal is megismerkedhetnek a hallgatók. A Zsigmond Király Főiskola rendezvényén például megtudhatták a diákok, hogy miként lehet jó önéletrajzot írni és hogy mi a motivációs levél jelentősége.
A tökéletes önéletrajz rövid, tömör, strukturált, áttekinthető, aktuális, valós információkat tartalmaz és helyesírási hibáktól mentes – tájékoztatta a pályakezdőket Kovács Kata, a Randstad Hungary Kft. munkatársa. Szerinte pár napos gyakorlatokat nem érdemes beleírni az önéletrajzba, viszont bárhol dolgoztunk legalább egy hónapig - legyen az akár gyorséttermi munka -, az szerepeljen az önéletrajzban.
Ne hazudjunk, mert úgyis lebukunk
Fontos, hogy a CV-re jó legyen ránézni, ne ugráljunk összevissza a területeken belül. A dokumentumot folyamatosan frissíteni kell, ha közben elhelyezkedtünk egy új helyen, azt mindenképpen tüntessük fel. Csak igaz állításokat írjunk az önéletrajzba, mert könnyen lebukhatunk.
Sokan szépítenek a nyelvtudásukat illetően, azonban emiatt már az állásinterjún kellemetlen helyzet alakulhat ki. Azt a nyelvet se írjuk bele az önéletrajzba, amit már régóta nem használunk, vagy jelöljük, hogy passzív nyelvtudásról van szó. Megjegyzésként odabiggyeszthetjük, hogy könnyen felfrissíthető a tudásunk. Figyeljünk arra, hogy sem a magyar, sem az idegen nyelvű önéletrajzba ne kerüljön helyesírási hiba, mert egy tökéletesen alkalmas jelölt is eleshet emiatt az állástól.
A motivációs levél
A motivációs levél mindig az aktuális cégre és megpályázott pozícióra szabott legyen, és kerüljük a sablon szövegeket – hangsúlyozta Kovács Kata. Fontos a pozitív hangvétel, és a változatos szókincs, illetve gördülékeny stílus. Ebben a dokumentumban kihangsúlyozhatjuk a rátermettségünket, egy kis önfényezés ez esetben belefér.
Gyakori hiba, hogy a pályázó a motivációs levélben az önéletrajzban írottakat ismétli. Biztos, hogy nem fogják behívni azt a jelöltet sem, aki elvéti az állás pozíciójának megnevezését. A kísérő email-ben jelölni kell a fizetési igényt, a munkába állás legkorábbi időpontját és hogy milyen dokumentumokat csatoltunk.
Az interjú
Ha az első akadályokat sikerrel vettük, és behívtak minket az állásinterjúra, a legfontosabb teendőnk, hogy ismerjük meg a céget, tudjunk meg mindent róla, amit csak lehet. Készüljünk fel a telefonos interjúra is, mert előfordulhat, hogy így szűrik ki első körben a jelölteket. Nézzünk utána a lehetséges kérdéseknel és válaszoknak, erre tökéletes eszköz az internet. Evidenciának tűnhet, de annál fontosabb, hogy pontosak, jól öltözöttek és ápoltak legyünk. Lényeges az is, hogy a jelölt tudjon beszélni önmagáról és merjen kérdezni. Kovács Kata még két fontos tanáccsal látta el a pályakezdőket: "Légy önmagad és ne izgulj" – mégha ez utóbbit sokszor nehéz is elkerülni, mégis törekedjünk rá.
Kovács Zita