2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Készült a Duna House-nál egy elemzés a magyar bérek és lakásárak kapcsolatáról.

//www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/zarul_az_ollo_a_jovedelmek_es_a_lakasarak_kozott.171366.html

Sajnos az elemzés túl rövid időtávra terjed ki, így nem annyira releváns, ám erőssége, hogy viszonylag egzakt adatokkal dolgozik. Ugyanebben a témában a korábbi években már néhányszor publikáltam, így frissítettem az én sokkal kevésbé pontos, de hosszabb időtávot felölelő adataimat.

Mivel az én elemzéseim alapja is az átlagos bérek és az átlagos (budapesti) lakásárak, illetve a négyzetméterár összehasonlítása volt, ezért e kettőből elég könnyű volt egy mutatószámot képeznem: hány havi (átlagos budapesti nettó) keresetből lehet megvenni egy négyzetméter átlagos (budapesti) lakást. Azért csak Budapestre készítettem el ezt az elemzést már korábban is, mivel teljes magyar adataim nem voltak, és időben visszahaladva a budapesti adatok is egyre inkább becslés jellegűek - ennélfogva céljuk inkább a trendek érzékeltetése nem a pontos értékek kimutatása.

Nézzük az eredményeket, melyik évben hány havi átlagkeresetbe került egy négyzetméter lakás:

1988: 3,13

1992: 2,50

1996: 1,81

1998: 1,47

2001: 2,61

2002-2005 között 2 és 2,15 között mozgott

2008: 2

2012: 1,48

Ma ismét annyira olcsóak a budapesti lakások (a bérekhez viszonyítva), mint legutóbb 1998-ban, amikor a nagy lakáspiaci áremelkedés (duplázás-triplázás) indult.

Ráadásul a legutolsó adatok szerint 20 éve nem építettek ilyen kevés lakást, tehát a kínálat is drasztikusan csökken. A lakáspiac nagyon alacsony árazás mellett forog, 6 év recesszió után előbb-utóbb lesz fellendülés (keresletnövekedés) és lesz hitelbővülés is. A hazai lakáspiac hasonló képet mutat a budapestihez, és véleményem szerint a következő években valószínűleg jelentősebb árnövekedést fog mutatni, habár tudni kell, hogy a lakáspiaci trendek nem gyorsan, hanem lassan szoktak fordulni, sok éven át tartó kifeneklés után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!