9p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten egyszerre zajlott a Foci Eb, a wimbledoni Grand Slam, a Tour de France és a teljes amerikai földrészre érvényes Copa America, az európai focitorna megfelelője. Jegyzet.

Pontosabban: első. Vagy ha úgy tetszik, Európa-bajnok. A fociban ugyanis így számolnak. A legjobb négyből a két győztes továbbjut, és ők ketten döntik el egymás közt, hogy kié lesz a trófea. No de menjünk sorban.

Július 10-én és 11-én mérte össze erejét előbb a spanyol és francia, majd másnap az angol és a holland válogatott. Az előbbi meccsen felidéződött néhány korábbi mérkőzés története, ugyanis a franciák aránylag gyorsan, már a 9. percben vezetést szereztek Randal Kolo Muani révén. A 25 éves csatár az elalvó és egymásra váró spanyol védők közt fejelt Unai Simon kapujába. Már a két nappal korábbi, megismételt francia választás eredményét úgy kommentálták, a politikai-, és sportszakértők, hogy nagy megkönnyebbülés volt a válogatott számára. Ugyanis a francia nemzeti válogatott túlnyomórészt színesbőrű játékosokból állt, akik attól tartottak, hogy ha a Marine Le Pen vezette jobboldali tömörülés megismétli egy héttel korábbi eredményét (10 millió szavazat, 33 százalékos vezető pozíció), akkor nehéz évek várnak rájuk. Még Mbappé is megengedett magának egy buzdítást a francia választóknak, hogy kire (ne) szavazzanak.

Nos, ekkor úgy látszott, hogy a legutóbbi vb döntőse hengerelni fog. Ehelyett azonban a spanyolok gyorsan magukhoz tértek és a csodagyereknek kikiáltott 16 éves és 361 napos Lamin Yamal révén egyenlítettek, néhány perccel később pedig az Eb gólkirályi címére törő Dani Olmo a vezetést is megszerezte. Innen kezdve azonban nem volt igazán említésre méltó esemény. Hacsak az nem, hogy a spanyolok többet birtokolták a labdát, a franciák meg többet szabálytalankodtak. Így hát ezen az ágon a hispánok kerültek a döntőbe.

Holland szurkolók még a meccs előtt, örömködve
Holland szurkolók még a meccs előtt, örömködve
Fotó: MTI

Következő nap Hollandia Angliával párbajozott. És ugyanúgy, mint annyi más, korábbi Eb24-es meccsen, itt is  gólt láthattunk már a 7. percben. A jólismert forgatókönyv ismétlődött: Anglia egyenlített a 18. percben Kane 11-esből lőtt góljával. Azután itt is nyomták az antifocit, további 70 percen át. Majd a 81.percben Kane helyére beállt Ollie Watkins a 90.percben betalált, és a hollandok akkor kezdtek el úgy játszani, ahogy az első góljuk után kellett volna. Így aztán Anglia lett a másik döntős.

Az interneten futnak rövidre vágott videók az egyes mérkőzésekről, nagyjából 2-3 perces összefoglalók. Ha csak ezeket nézzük, akkor fordulatos, izgalmas meccseket látunk. Viszont a maradék 85-90 perc (hosszabbításokkal együtt) mehet a kukába. Egyáltalán nem véletlen, hogy korábbi focilegendák, a sportsajtó és az Eb bármelyik meccsének a közönsége egyre hangosabban elégedetlenkedik a látott teljesítmény és a játékosok hozzáállása miatt. Legutóbb erről írtunk, három, egykori legendát emlegetve.

Fazekas László, az Újpest 92-szeres válogatott jobbszélsője például azt nyilatkozta, hogy elalszik az unalmas játékon és szerinte túl sokan vannak a pályán, csökkenteni kellene a létszámot. Ő egyelőre csak 10 játékost engedne játszani egy csapatban. Mások még annyit sem: ezzel remélik fordulatosabbá, érdekesebbé tenni a játékot. Wayne Rooney, a Manchester United egykori világsztárja másképp gondolja. Szerinte Pep Guardiola a főbűnös, aki még a Barcelona  sikeres mestereként vezette be a tiki-taka és a labdabirtoklás taktikáját és vitte tovább magával a Bayern Münchenhez, meg a Manchester Cityhez, s mivel ott is sikeres volt, mindenki őt kezdte utánozni. Ezért a sok egyformaság miatt a foci beszürkült. A brazil focizseni, Ronaldo, (teljes nevén: Ronaldo Luis Nazário de Lima, a Barcelona, majd a Real Madrid egykori csillaga) aki visszavonulása után csapatot vett és sikeressé tette, mindent eladott, ami őt a labdarúgáshoz kötötte, merthogy ez már nem az a foci, amit ő annak tekintett, úgyhogy ettől kezdve ő már inkább csak golfozik

Őszintém szólva sokakat elgondolkoztat, hogy manapság a játékosokat úgy adják-veszik, mint valaha a rabszolgákat az arra szakosodott rabszolgapiacokon (csak nyilván több pénzért) esetleg, mint a híres-hírhedt gladiátorokat. Szóval, hogy mi mindenről szól manapság a foci, és egyre kevésbé a játékról. Ami ennek a sportnak a lényege. Vagy mondjuk a közönség szórakoztatásáról (ami egyre kevésbé jellemző). A gladiátorok kétezer évvel ezelőtti korában még mehetett a szöveg: panem et circenses (amit a római polgárok ingyen kaphattak a császárkorban), ma viszont demokrácia és köztársaság van (hol ez, hol az) és a kenyeret is, meg a cirkuszt is busásan meg kell fizetni. Ugyanakkor mit kap érte a jóhiszemű európai polgár? Erre válaszol a pesti aszfalthumor: mondjam, vagy mutassam?  

Wimbledonban július 12-én zajlottak a férfi elődöntők, 12-én pedig a női döntő. Ez utóbbi azért is említésre méltó, mert a női világranglista 7, és 32. helyezettje küzdött meg az elsőségért. A sokkal hátrébb sorolt, 28 éves Barbora Krejcikova három szettben győzte le a 28 éves, olasz Jasminde Paolinit, s ennek következtében a mai naptól egyszeriben 10. lett, míg ellenfele két helyet lépett felfelé a létrán. Vasárnap, 14-én volt a férfi döntő: a világranglista második és harmadik helyén álló versenyző csapott össze. A 21 éves Carlos Alcaraz három szettes küzdelemben múlta felül a 16 évvel idősebb Novak Djokovicot, megismételvén tavalyi wimbledoni győzelmét (Djokovic már hétszer volt wimbledoni győztes). 

Egyébként a torna összdíjazása 50 millió angol font – tegyük hozzá, hogy ezt a versenyt nem az ország teniszszövetsége rendezi (mint a többi Grand Slam tornát (Ausztrália, USA, Franciaország), hanem a Wimbledont birtokló klub. Mind a férfi, mind a női győztes 2,7 millió angol fontot kap, de azért a korábban kiesettek sem járnak rosszul. Egyébként, ha valaki sokallná az összeget, gondolja meg, hogy a pályán küzdő sportolók nem vághatják zsebre az egészet, hiszen ebből fizetik (ki tudja, hány emberből álló) stábjaik fizetését. Igaz, hogy az adott évben megkeresett összeg ennek több mint a tízszerese is lehet (más versenyek díjazásai, reklámok, fellépési díjak).

Végül aztán így érkeztünk el a vasárnapi Eb-döntőig, ahol Spanyolország várta Angliát. A fogadóirodák enyhe fölényt mutattak a spanyol győzelemre, legalábbis a döntetlennel szemben (90 percben). Úgy is kezdődött a játék, enyhe spanyol fölénnyel, egyelőre a labdabirtoklást és az ellenfél játékosainak szorosabb emberfogását illetően. Mindenesetre a küzdelem kevésbé volt unalmas, mint amit a korábbi meccseken láthattunk. Esetenként volt egy-egy villanás, de szünetben gól nélküli döntetlennel mehettek pihenőre a játékosok  A második félidő második percében azonban mutattak valamit a szellemes, technikailag jól kivitelezett spanyol stílusból. A jobb oldalról érkező Lamin Yanal középre adta a labdát, Dani Olmo átlépte (vagy elvétette), így került Nico Williams elé, aki kapásból rászúrta és a meglepett Pickford mellett a hálóba talált. Ettől kezdve megváltozott a játék képe.

Igaza lett a bizakodó spanyol drukkereknek
Igaza lett a bizakodó spanyol drukkereknek
Fotó: MTI

Most érdemes egy látszólagos kitérőt tenni, és bevonni két, olyan tényezőt, amely miden sportban, főként a csapatsportokban fontos. Ráadásul mindkettő eredmény-befolyásoló. Az egyik: a szerencse, amely kiszámíthatatlan és részrehajlás-mentes. A másik a csapat pszichéje, benne az egyes játékosoké. Ez nagyon emberi jellemző és ezért talán a szerencsénél is kiszámíthatatlanabb. Még szólósportoknál is (tenisz, biliárd, torna, boksz), csapatsportoknál pedig hatványozottabban. 

Ilyen helyzetekben, mint a spanyol-angol meccsen, meg lehet próbálkozni, hogy a csapat ráül a soványka előnyre, vagy a lelki pluszt adó gól után ráhajt a következőre. Mindkettő kockázatos, sok múlhat a csapat általános játékstílusán, meg a szövetségi kapitány elhatározásán. A spanyolok mindenesetre továbbra is többet birtokolták a labdát, így kevesebb lehetőséget hagytak az ellenfélnek. Ugyanakkor már nem próbálták olyan hatékonyan zavarni az ellenfél játékosait, mint az első félidő kezdetén. Így aztán szűk félórával vezető góljuk után a csereként néhány perccel korábban beállt Palmer szabadon betörhetett a kapu elé és nagy gólt rúgott. (Egyébként az ismétlésekben pontosan lehetett látni, hogy a védők inkább elugrottak a lövés elől, minthogy belevessék magukat, korábban erről is volt szó itt:

Márminthogy miért nem akarnak hősi halált halni (játékos)életük delén.

Ettől kezdve újból változott a játék képe. Újabb cserék érkeztek mindkét csapatba, a spanyol-baszk Oyarzabal volt a kifizetődőbb, noha a csapatkapitány Morata helyére érkezett és tőle függetlenül a szerencse is beállt a spanyolokhoz. Nemcsak a bevetődéses gólja mutatta ezt, hanem az angolok 89.percben, szöglet utáni kavarodásban kapura fejelt labdája, melyet Unai Simon hárított, a kiütött labdát újból ráfejelték, ezt a gólvonalon álló Dani Olmo (aki a torna gólkirályi címére volt esélyes hatodmagával) kifejelte, az újabb angol fejes pedig fölé szállt. Így a spanyolok újabb trófeával lettek gazdagabbak. 

A szerencse pedig, mint aki jól végezte a dolgát, gyorsan áttelepült Floridába. Ott ugyanis kezdődött a Copa America döntője: Argentina-Kolumbia. A legutóbbi világbajnok a 28 mérkőzés, mintegy két és fél év óta veretlen csapat ellen. A 2x15 perces hosszabbítással két órás meccset a pályát 64.percben sérülés miatt elhagyó Messi nélkül is tudta hozni az argentin válogatott, Lautaro Martinez 112.percben lőtt góljával, magyar idő szerint hajnali 5 óra tájban. 

Erre a hétre már csak a Tour de France maradt az ínyenceknek, meg persze a Sotheby’s, amely a korábbi Tour, és több idei szakasz győztesének, a szlovén Tadej Pogacarnak a gépét ajánlgatja a bicajfanoknak, limitált kiadásban, e pillanatban 35.000 angol fontért, de a licitálás mai zárásáig még hátra van néhány óra. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!