4p

Lényegét tekintve Orbán Viktor saját magát cáfolta meg azzal a pálfordulattal, amit kevesebb mint 24 óra alatt hajtott végre. A felelős szerkesztő jegyzete.

Szívem szerint valami olyasmivel vezettem volna fel a következő sorokat, hogy "Jó reggelt, Magyarország! Jó reggelt, Orbán Viktor!". Csak a képernyőre vetett betűk formájában elvész, illetve nem jön át a lényeg: a hangsúly.

Merthogy, úgy tűnik, Orbán Viktor egy kicsit hosszúra nyúlt, egyéves téli álomból ébredt fel 2023. április 13-án. Bár a felébred, mint kifejezés vélhetően nem felel meg a valóságnak; inkább felriadás lehetett az, mint kényelmes nyújtózással társított ébredés. Az Egyesült Államok képviselőjeként ugyanis David Pressman, budapesti nagykövet törte rá az ajtót a szendergő Orbán Viktorra és rázta fel álmából, melyben talán épp a vidéki Oroszország egy dimbes-dombos, mezőkkel tarkított részén lovagolt. Vagy inkább focizott, az hozzá jobban passzol, a lovaglást hagyjuk meg Putyinnak.

Szóval szerdán az amerikai nagykövet bejelentette, hogy a Budapesten működő orosz kémbank és három vezetője ellen szankciókat vezet be az Egyesült Államok. Bár talán többekben kelthetett csalódást a bejelentés, hiszen benne volt a pakliban az is, hogy magasabb rangú kormányzati tisztviselőket is listára vesznek az amerikaiak, ez (eddig még?) nem történt meg.

Nem kizárt, hogy a magyar kormányt ez szép kihívás elé állította, hiszen majdnem 24 órát kellett várni az első reakcióra. Pontosítok: a kormány már a bejelentés előtt megkezdte "kommunikációs hadjáratát", hiszen a "Ruszkik, haza!" feiratú plakátok megjelenésére alapozva Amerika háborúpártiságával igyekezett nagyobb médiazajt gerjeszteni.

"Háborúpárti kampányt indított Magyarországon az amerikai nagykövetség. Amerikai nyomásra sem változtatunk békepárti álláspontunkon" - jelent meg a kormány Facebook-oldalán a bejelentés előtt egy órával.

A kommunikáció fókusza pedig azóta sem változott, és nem tudom, hogy' vannak ezzel kedves Olvasóink, de képtelen vagyok megérteni, hogy milyen logika mentén hozza össze a biztonsági kockázatot jelentő orosz kémbank elleni szankciót a kormány Amerika vélt háborúpártiságával. És miközben Brüsszel mellé kreált bűnbaknak felzárkóztatták Amerikát, a magyar kormány hangosan követeli a tiszteletet magának. Apropó, én úgy tudom, ezt kiérdemelni szokás, nem pedig követelni.

Orbán Viktor nagy fordulatot vett. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán
Orbán Viktor nagy fordulatot vett. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Bár azt nem tudom, hogyan gondolják azt, hogy tiszteletet érdemlő az, ha a magyar miniszterelnök az amerikai nagykövet nevével viccelődik (Pressman - Présember), és ezt a propagandájába is beépítik ("nem hagyjuk, hogy belepréseljenek a háborúba"). Tényleg, nem érzik ezt már kellemetlennek, cikinek, sőt, óvodás szintűnek a propagandagyárban!?

Visszatérve az amerikai szankcióra, alig telt el 24 óra és hirtelen rájött a kormány, hogy így nincs értelme a kémbank tagjának lenni, hát kilépünk onnan. Nagyon bátor lépés így lassan egy évvel és két hónappal az orosz agresszió kezdete óta, miközben a bank rajtunk kívüli európai tagjai ezt azonnal meglépték, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Na ha valami, akkor az inkább tökös lépés. Nyilván tudom, hogy megy ez, ha valaki a szövetségesünk, amellett jóban-rosszban kitartunk. Merthogy, a minap Boros Imre a HírTV-ben kerek-perec kimondta:

"az USA úgy próbálja Oroszországot ütni, hogy közben az oroszok egyik szövetségesét, Magyarországot támadja".

Szóval jött egy szankció és hiába az elmúlt időszak számos figyelmeztetése a bank jelentette biztonsági kockázatokról, hiába minden jelzés, Orbán Viktor és kormánya nem látta fenyegetőnek a helyzetet, nem látott kockázatokat sem az országra, sem az EU-ra, sem a NATO-ra, mint szövetségeseinkre nézve. Majd jött a szankció és kilépünk a bankból. Tényleg erőből értenek és addig próbálnak elevezni a farvizen, amíg valaki ki nem veszi a kezükből a játékot - maradva az óvodai metaforánál.

Tehát kimondhatjuk, hogy a szankciók mégis működnek. Még ha Rogán Antal propagandagépezete másként is próbálja tálalni azáltal, hogy más motivációt tesz a döntés mögé, a cél el lett érve - ilyen furcsán fogalmazva.

Ám az igazán nagy kérdés majd az lesz, hogy vajon el is költözik-e ezek után a Nemzetközi Beruházási Bank Budapestről, vagy sem? Merthogy a Clark Ádám térnél lévő székhelyként szolgáló Lánchíd Palotát megvették az oroszok, az az ő tulajdonuk. Vajon egy kiutasítást le lehet tolni Putyinék torkán? Kötve hiszem, ahogy azt is, hogy Magyarország bejelentése a bankból való kilépésről váratlanul érte volna az oroszokat.

(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!