Elsőre elég nagy öngólnak tűnik a kormány részéről a Madách Imre Gimnázium igazgatójának azonnali leváltása. Tüntetéssel álltak ki ugyanis hétfőn reggel az iskola épülete előtt az elitiskola diákjai a leváltott igazgatójuk mellett. Helyszíni tudósítások szerint egy diák lépett a színpadra, aki a tantestület nyilatkozatát olvasta fel.
Meg kell őrizniük a Madáchot olyannak, amilyen Mészáros Csaba 24 éves munkája alatt lett
– szerepelt a felovasott dokumentumban.
Hétfő délutánra pedig a Tanítanék Mozgalom szervez tüntetést a Belügyminisztérium elé. Aki esetleg lemaradt róla: augusztus 28-án a Belügyminisztérium azonnali hatállyal felmentette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját. Mindezt azért, mert Mészáros Csaba korábban bejelentette, hogy az iskolában nem fogják elvenni a tanárok a diákok mobiltelefonjait és más digitális eszközeit a tanítás előtt. Egy nemrég megjelent kormányrendelet alapesetben arra kötelezi az iskolákat, hogy a diákoktól a tanítás előtt szedjék be a mobiljaikat, de lehetőséget ad az ettől való eltérésre akár a teljes tanév idejére.
Tehát itt az ősz, kezdődnek a tüntetések. A Belügyminisztériumban vélhetően tudták, hogyha leváltják egy mérsékelten liberális, humanista budapesti gimnázium 24 éve tevékenykedő igazgatóját, akkor abból tüntetés lesz. Valószínűleg nem felejtették el, hogy mi történt 2022 őszén. A tanárok fekete ruhában, a diákok és szülők élőláncot alkotva álltak ki az oktatás jövőjéért vidéken és Budapesten. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete pedig országos pedagógus sztrájkot hirdetett az oktatás világnapjára, október 5-re. Tucatnyi tanárt rúgtak ki, amiért polgári engedetlenséggel tiltakoztak az oktatás válsága miatt.
Szándékos provokációnak tartom a Madách igazgatójának leváltását.
Számos más eszköze is lett volna a hatalomnak: adhattak volna fegyelmit vagy felszólíthatták volna, hogy vonja vissza a döntést. Ehelyett kapásból a felmentést választották. Ezt csapdának érzem. Elég könnyen kiszámítható volt, hogy a drasztikus leváltás hírére a Tanítanék Mozgalom és a hozzá hasonló civelek megmozdulnak és tüntetéseket szerveznek. A kormányzati propagandának pedig ez ajándék, ismerős terep: a közvélemény fideszes részét az elmúlt években már kellően tanárellenesnek hangolták. A téma is tökéletes. Vitályos Eszter kormányszóvivő már érthetően el is mondta: azért veszik el a diákoktól a mobiltelefont, hogy nagyobb figyelem jusson a tanulásra, és a szünetekben a gyerekek ne kütyüzzenek, hanem beszélgessenek egymással.
Szinte hallom is a szüleim generációját, hogy
az én időmben még tanultunk, olvastunk, írtunk, beszélgettünk, sportoltunk az iskolában, bezzeg a mostani fiatalok csak nyomkodják a telefonjukat, nem is tudnak már kézzel írni.
Ennél jobb téma nem is kell a Rogán Műveknek. Már publikáltak is az első kormánypárti közvélemény-kutatásokat: a magyarok 84 százaléka egyet ért az iskolai mobiltelefon-korlátozással. Na, de kinek állították ezt a csapdát? Magyar Péternek. A Tisza Párt elnöke már jelezte is: kiáll az igazgató, a tanári autonómia, és egy teljesen másfajta oktatáspolitika mellett, ezért ott lesz a Belügyminisztérium előtti tüntetésen. Ezzel nagy kockázatot vállal: olyan tömegbe és emberek közé keveredik, ami a kormánypropaganda álma. Szinte látom magam előtt a szalagcímeket: "Lendvai Ildikóval és Kunhalmi Ágnessel együtt tüntetett a nőverő Magyar Péter." És ehhez hasonlók. Ez a szokásos forgatókönyv, amiből eddig mindig a Fidesz jött ki győztesen. Olyan meccsen, amelynek szabályait és kereteit a Fidesz ácsolta, nem lehet őket megverni.
Nem vagyok Magyar Péter rajongó, és nem is adok neki szívesen tanácsokat, de én a helyében nem mennék el a tüntetésre, vagy nagyon vigyáznék, hogy kivel szerepel majd egy felvételen, mert a Rogán Művek kamerái biztos, hogy mindent felvesznek.