7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A női nemi hormonok szintjének korral járó csökkenése akár súlyos betegségek kialakulásához is vezethet a kellemetlen tünetek mellett. De mi van akkor, ha a kezelés is nagy kockázatokkal jár?

A női nemi hormonok termelődésének csökkenése a menopauza során a legtöbb nő esetében tünetek megjelenésével jár együtt. Ezek közül a leggyakoribbak az úgynevezett vazomotoros tünetek, azaz a hőhullámok, a kivörösödés, az erős szívdobogás, az éjszakai izzadás és a fejfájás – ezek nagyjából a menopauzán áteső nők háromnegyedénél jelentkeznek kisebb-nagyobb mértékben. A többi lehetséges tünet még ennél is lehangolóbb olvasmány:

  • a szöveti sorvadás (atrófia) tünetei: hüvelyszárazság, közösülés alatti fájdalom, inkontinencia, fájdalmas vizelés, hajhullás, haj-köröm törékenység, a bőr ráncosodása, szemszárazság;
  • ízületi fájdalmak, ízületi kopás;
  • fokozott gyulladáshajlam;
  • hirtelen megemelkedő vérnyomás és koleszterinszint;
  • izomsorvadás;
  • súlygyarapodás, a testzsír eloszlásának megváltozása (leginkább a hasra rakódik le);
  • csontritkulás és következményes törések;
  • pszichológiai tünetek: ingerlékenység, depresszió, memóriazavarok, a koncentrálóképesség, a libidó és az orgazmuskészség csökkenése, alvászavar
  • az idő előrehaladtával megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata és gyakorisága is

Innen nézve érthető, hogy az orvostudomány mai állása szerint sok nőnek lenne ajánlott a hormonpótló terápia, melynek során ösztrogént (és sokszor kiegészítésképpen progeszteron) kapnak a páciensek.

„Az érintettek 10-20 százalékának egészségügyi szempontból szüksége lenne hormonpótló kezelésre, mégis a változókorú nők kevesebb mint egy százaléka részesül benne Magyarországon”

mondta Várbíró Szabolcs, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi docense egy korábbi interjújában.

A hőhullámok és a fejfájás a menopauzával járó talán legismertebb és leggyakoribb tünetek. De mivel járhat ezek enyhítése hosszabb távon? Fotó: Depositphotos
A hőhullámok és a fejfájás a menopauzával járó talán legismertebb és leggyakoribb tünetek. De mivel járhat ezek enyhítése hosszabb távon? Fotó: Depositphotos

A Magyar Menopauza Társaság az NNK honlapján is közzétett ajánlása a hormonpótló kezelések alkalmazásáról is azt mondja, hogy az „javasolt a 60 év alatti nőknek, ha az utolsó menstruáció óta kevesebb mint 10 év telt el; 60 és 70 életév között egyéni mérlegelés szükséges; 70 éves kor felett nem javasolt a hormonterápia megkezdése”.

Várbíró Szabolcs szerint „a terápia azoknak ajánlott, akiknek 45 éves kor előtt marad el a menstruációjuk vagy a 40 és 60 év közöttiek közül azoknak, akik hőhullámra, alvászavarra panaszkodnak, illetve csontritkulás szempontjából veszélyeztetettek”.

Vannak kockázatok

Természetesen, ahogy minden terápiának, a menopauza esetében alkalmazott hormonpótló kezeléseknek is van kockázata, és ezeket az orvosok sem hallgatják el, de úgy vélik, hogy általánosságban az előnyök felülmúlják a kockázatokat.

„A döntésnél figyelembe kell venni a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, a trombózisra való hajlamot, az emlőrák-kockázati tényezőket, a tüneteket és az ellenőrző vizsgálatok eredményeit. A kezelés kockázata nem haladhatja meg a várható hasznot”

olvasható például az InforMed honlapon, Várbíró Szabolcs pedig úgy fogalmaz, hogy „a szövődmények kockázata gondos szűrővizsgálatokkal minimalizálható”.

Igen ám, de mi van akkor, ha a kockázatok közé egy új, jelentős tényező kerül? Márpedig erre utalhat egy június végén megjelent tanulmány, amelyet a Dán Demencia Kutatóközpont kutatója, Nelsan Purhadi vezetésével készült. A tanulmány közel 56 ezer dán nő orvosi adatait elemezte egy 18 éves, 2000 és 2018 közötti időszakban.

„A vizsgálat fő újdonsága, amit megfigyeltünk, hogy a demenciában szenvedő nők arányának kitartó növekedését találtuk azok között, akik a menopauza természetes bekövetkeztének átlagos életkora, azaz 51 éves kor környékén akár csak rövid távú hormonpótló kezelésben is részesültek”

– emeli ki Purhadi.

A vizsgált közel 56 ezer nő közül több mint 5500-at diagnosztizáltak később demenciával vagy Alzheimer-kórral. Az adatok összefüggést mutattak az ösztrogén-progeszteron folyamatos vagy akár csak ciklikus pótlása, illetve az elbutulás, azaz a demencia vagy az Alzheimer-kór kialakulása között. Miután lehetőség szerint kiszűrték az adatokat torzító olyan tényezőket, mint mondjuk társadalmi-gazdasági helyzet vagy a cukorbetegség, a kutatók azt találták, hogy a hormonpótló kezeléseket kapott nők esetében 24 százalékkal nagyobb az esélye a demencia valamely formájának kialakulásának.

A kockázat a hormonkezelés időtartamával együtt nő: azoknak, akik 12 éven át kaptak ilyet, már 74 százalékkal nagyobb az esélyük a demencia vagy az Alzheimer diagnózisára.

Az első hormonkezelés és a diagnózis között eltelt idő átlagosan 18 év volt. A csak progesztint, illetve ösztrogént nem tabletta, hanem hüvelyi úton kapó páciensek esetében viszont nem talált ilyen összefüggést a vizsgálat.

További kutatás szükséges

Akkor tehát a menopauzára adott hormonpótló kezelések leggyakoribb formája elbutuláshoz vezethet? Azért ezt így nem lehet kimondani. Maga Purhadi is óvatosan fogalmaz:

„Ez egy megfigyelő jellegű tanulmány volt, amely nem alkalmas ok-okozati összefüggések feltárására. További vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy megállapíthassuk, az általunk talált összefüggés mögött valóban kauzális összefüggés bújik-e meg a menopauzális hormonterápia és a demencia között.”

Más tudósok ennél is kevesebb okot látnak az aggodalomra. Vannak, akik szerint eleve gyakrabban részesülnek hormonkezelésben azok a nők, akik tüneteik között memóriazavarokra panaszkodnak, és akiknek körében eleve nagyobb a demencia kialakulásának veszélye. Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy a terápia már a vizsgált időszak kezdete óta eltelt bő két évtizedben is sokat változott, fejlődött, tehát a 2000-es évek elején kezelést kapott nők esetében talált mellékhatások nem biztosan érvényesek azokra, akik most kapnak ilyen kezelést.

Az ösztrogénszint változása az életkor függvényében. Illusztráció: Depositphotos
Az ösztrogénszint változása az életkor függvényében. Illusztráció: Depositphotos

Arra is fontos rámutatni, hogy más – az orvostudományi körökben a legmegbízhatóbbnak tartott randomizált klinikai – vizsgálatok semmilyen összefüggést nem találtak a fiatalabb korban (50 és 55 év között) végzett menopauzális hormonpótló terápiák és a demencia rizikófaktorának emelkedése között, sőt az egyik ilyen kutatás az Alzheimer-kór agyi biomarkereinek csökkenését mutatta ki a kezelést a megfelelő életkorban megkapó nők esetében.

Egy dologban viszont mindenki egyetért, aki az ügyben megszólalt, mégpedig abban, hogy további kutatásokra van szükség a területen. Az elmúlt években számos esetben derült ki, hogy a sokáig nagyon erőteljesen férfiak dominálta klinikai orvostudomány elegendő mértékben vagy nem megfelelően vizsgált bizonyos nőket érintő kórképeket, vagy éppen különböző gyógyszerek adagolását és mellékhatásait a női páciensek esetén.

Az olyan tanulmányok, mint Purhadiéké is, mindenképpen fontos szerepet játszanak abban, hogy felhívják a figyelmet arra: még rengeteget lehet és kell megtudni a női nemi hormonok női egészségre gyakorolt komplex hatásairól.

„Miközben ezek az új eredmények riadalmat okozhatnak a hormonpótló kezelésben részesülő fiatalabb nők körében, a tanulmány rávilágít arra, milyen sokat nem tudunk még a hormonok női agy egészségére gyakorolt hatásairól – húzza alá Amanda Heslegrave, a londoni brit Demencia Kutatóintézet munkatársa. – Ez felhívásként kellene szolgáljon arra, hogy ezt a területet kutatásaink egyik központi elemévé tegyük.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!