Viszonylag gyorsan, még valamikor gyerekkorában megtanulja az ember azt az általános, szomorú törvényszerűséget, hogy az az étel, ami nagyon finom, az általában nem túl egészséges, a nagyon egészséges dolgok pedig általában nem túl finomak. Vannak azonban kivételek.
Egy korábbi tanulmány például kimutatta, hogy a diófélék (mandula, kesudió, makadámdió, pekándió, pisztácia, mogyoró, dió) fogyasztása csökkenti a vérnyomást, a pulzusszámot, növeli a jóllakottságérzetet, és elősegíti a fogyást is, miközben nem növelik a vér zsírtartalmát. Mindez azért is nagy szó, mert a diófélék köztudottan rengeteg zsírt tartalmaznak, és ennél fogva kalóriatartalmuk is igen magas.
Működik köztük a kémia
E tanulmány szerzői arra is kíváncsiak voltak, hogy miként lehetséges ez, milyen biológiai folyamatok állnak ennek a hátterében. Ezért aztán egy újabb tanulmány keretében alapos vizsgálatnak vetették alá a korábbi kísérletben résztvevők vér- és székletmintáit, hogy erre válaszokat találjanak.
A kísérletben 95, túlsúlyosnak számító egyén vett részt, akiket 24 héten keresztül fogtak különleges diétára. Az első 12 hétben a számukra normálisnak számító kalóriabevitelhez képest napi 500 kalóriával kevesebbet tartalmazó étrendet fogyasztottak, a második 12 hétben pedig a normál kalóriabevitelt tartották. Az összes résztvevőnek engedélyezve volt naponta egy kis rágcsálnivaló, 56-an napi nagyjából 42 gramm diófélét, a kontrollcsoport ezzel megegyező kalóriát tartalmazó kisperecet kapott.
A kutatók azt találták, hogy a dióféléket rágcsáló kísérleti alanyok vérében jelentősen megnőtt a szerotonin szintje, a 12. héten 60,9, a 24. héten pedig 82,2 százalékkal volt magasabb ez az érték, mint korábban.
A szerotonin egy hírvivő molekula, amelyet szervezetünk állít elő, és ugyan hatásmechanizmusa még ma sem teljesen ismert, de az biztos, hogy fontos szerepe van a testhőmérséklet, a hangulat, a hányinger, a szexuális vágy, az alvás, valamint az étvágy szabályozásában, hiányát pedig a depresszióval, a migrénnel, a fülzúgással, és különböző idegrendszeri problémák kialakulásával is összefüggésbe hozták.
Jobb hangulatban
A gondot ezzel a csodálatos anyaggal az jelenti, hogy közvetlenül nem juttatható be értelmes módon a szervezetbe, mivel szájon át fogyasztva az érfal, intravénásan beadva pedig a vér-agy gát állja útját. Ezért aztán szintjének növelése csak úgy érhető el, ha szervezetünket vesszük rá több szerotonin termelésére.
És pont ebben bizonyultak különösen hatékonynak a diófélék. A kutatók ugyanis azt találták, hogy a pereces kontrollcsoporthoz képest (akiknek a fogyás miatt szintén nőtt a szerotoninszintjük a vizsgálat 24. hetére), a dióféléket nassolók vérében és székletében is megnőtt a triptofán aminosav jelenlétére utaló anyagok száma. A triptofán pedig a szerotonin előállításához szükséges elővegyület. A kutatók mérései szerint a dióféléket fogyasztóknak ennek hatására a székletében is megnőtt a szerotonin szintje, ilyen hatást pedig a puszta kalóriacsökkentett diéta nem tudott elérni.
Mivel a szerotonin az étvágy és a hangulat szabályozásában is fontos szerepet játszik, feltételezhető, hogy a dióféléket fogyasztók számára kevésbé volt nehéz tartani a fogyókúrás étrendet, kevésbé érezték magukat folyamatosan éhesnek, és hangulatuk sem volt olyan sokszor borús, mint a perecet rágcsáló kontrollcsoportban tartozóké, bár ilyen szubjektív faktorokat e kutatás nem vizsgált.
„Az érzelmi evés nagyban hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához. A diófélék javíthatják a hangulatot a szerotonin szintjének növelésével”
- mutat rá a tanulmány egyik szerzője, Dr. Zhaopang Li.
Összességében tehát az a jó hírünk van a fogyni, vagy súlyukat kontroll alatt tartani vágyóknak, hogy van olyan, kalóriadús és zsíros étel, amit nemcsak ehetnek, de még segít is csökkenteni a súlyukat, vérnyomásukat, pulzusszámukat – sőt még a kedvük is jobb lesz tőle.