W. Taylor Kimberly szereti a csirkefalatokat, ám miután alaposan tanulmányozta az ultrafeldolgozott élelmiszerek káros élettani hatásait, grillcsirkére váltott. Miután neurológus professzor, úgy gondolta alaposabban utánajár ennek a problémának. Kutatótársaival együtt nemrégiben nyilvánosságra hozta vizsgálatainak eredményét – derült ki Business Insider cikkéből.
A tanulságok lényegét saját szokásaival példát adva mutatta meg. „Mióta belefogtunk ebbe a kutatásba, jobban odafigyelek arra, hogy mit eszem. Ugyanakkor, hogy őszinte legyek, sok olyan feldolgozott élelmiszer van, amit szeretek. Ezek fogyasztását nem adtam fel teljesen” – mondta a gazdasági portálnak.
Melyik a jó stratégia?
Az ultrafeldolgozott ételek óriási súlyt képviselnek az emberek étkezésében. Fogyasztásuk kényelmes,
könnyű, és a legtöbb ember nem sokat morfondírozik azon, milyen összetevőkből és hogyan készülnek. A professzor közreműködésével készült tanulmány szépen bemutatja ezek káros hatását, de – szemben a korábbi hasonló jelentésekkel – azt is vizsgálja, hogy milyen lehet a hatása a kevert étkezésnek.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a feldolgozott ételek tíz százalékának elhagyása már érezhetően jó hatással lehet az emberek szellemi frissességének megőrzésére. Ez azt jelenti, hogy hetente mindössze két étkezés egészséges ételekre cserélése már jó stratégia. Kimberly úgy véli, hogy a kis lépések jó hatásának elismerése segíthet abban, hogy az emberek megtegyék az első lépést a helyes étkezés felé.
Megemlített még egy példát saját szokásaiból. Korábban rabja volt a chipseknek és édességeknek, ezért napközben ezeket nassolta. Felismerve, hogy a rágcsálásnak nem az étkezés a funkciója, hanem a feszültségcsökkentés, lecserélte ezeket magvakra és répára. Ezzel egy csapásra csökkentette a só és a cukor bevitelét a szervezetébe, miközben növelte a rostok fogyasztását.