5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Néhány napon belül Magyarországon is megkezdődik az 5-11 éves gyermekek oltása. A regisztráció már zajlik, és biztosan sok szülő gondolkozik azon, hogy beoltassa-e gyermekét, gyermekeit. A döntésben segíthet, hogy mit mondanak a világ orvosai és tudósai arról, a legfrissebb adatok fényében mennyire is érinti súlyosan a gyerekeket a fertőzés.

Lassan már két év telt el a járvány kitörése óta. Ha valaki úgy érzi, ehhez képest még mindig alapvető dolgokat nem értünk a vírus terjedése vagy éppen a különböző emberekre gyakorolt teljesen eltérő hatásai kapcsán, az jól érzi. Különösen igaz ez az eddig oltásokkal sem védhető, de sokáig a fertőzés súlyos szövődményei ellen is csodálatos módon immunisnak tetsző kisgyerekek esetében. De azért ha lassan, és néha ellentmondásosan is, mégis gyűlnek a kutatási eredmények, kórházi tapasztalatok, amelyeket a Reuters gyűjtött össze. A kétségek között őrlődő szülő egyértelmű igen vagy nem választ ezekből sem fog kapni, de a kockázatok pontosabb felmérése mégiscsak segítheti a döntést.

Ritka eset, mégis egyik vezető oka a halálnak

Tény, és megnyugtató tény mindenesetre, hogy a gyermekek körében továbbra is jóval ritkábbak a koronavírus okozta súlyos szövődmények, mint a felnőttek körében. Sajnos azonban szó sincs arról, hogy egyáltalán ne lennének ilyen esetek, az amerikai járványügyi hatóságként működő CDC a koronavírust az 5-11 éves korban bekövetkezett halálozás első 10 oka között tartja számon, bár ez még mindig csak azt jelenti, hogy 100 ezer gyerekből statisztikailag 0,2 gyermek veszti így életét, az Egyesült Államokban a tavaly októbertől eltelt egy évben 66 ilyen esetet regisztráltak.

A rizikók felmérése során viszont nem lehet elfeledkezni a COVID után fellépő sokszervi gyulladás, azaz a PIMS jelentette veszélyről sem. A fertőzésre az immunrendszer által adott kóros reakció következtében fellépő, a szívet, a tüdőt, a veséket, az agyat és az emésztőszerveket is veszélyeztetni képes állapot általában a koronavírusfertőzés után néhány héttel jelentkezik, az érintett gyermekek pedig a legtöbbször hosszabb kórházi kezelésre szorulnak, egyeseknél intenzív terápiára is szükség lehet.

Kiskorút oltanak be SOTE-n a Pfizer koronavírus elleni oltóanyagával a nyáron - most a még kisebbek lesznek soron (Fotó: MTI/Mónus Márton)
Kiskorút oltanak be SOTE-n a Pfizer koronavírus elleni oltóanyagával a nyáron - most a még kisebbek lesznek soron (Fotó: MTI/Mónus Márton)

A CDC adatai szerint a PIMS 10 ezer gyerek közül nagyjából 3-nál lép fel, Európában is hasonló adatokat mértek, ahogy Izraelben is, a halálozási arány pedig 1-2 százalékos a betegek körében. Az orvosok a korábbi hullámok tapasztalati alapján már jobban tudják kezelni ezt a tünetegyüttest, és egy brit kutatás szerint a PIMS-en átesett gyerekek többségénél 6, illetve 12 hónappal felgyógyulásuk után semmilyen maradványtünetet nem figyeltek meg. A Lancetben megjelent tanulmány szerint az érintett szervek maradandó károsodása nem jellemző, a fizikai és mentális fáradékonyság viszont sokszor hónapokig megmaradó, ám idővel szintén a legtöbb esetben elmúló tünet.

Hosszú COVID, hosszú hónapokig tartó szenvedés

Az úgynevezett „hosszú COVID” állapot felismerése és kezelése a PIMS-nél is jóval nagyobb kihívást jelent az orvosoknak.

Egy izraeli gyerekklinika koronavírusos utókezeléssel foglalkozó osztályának vezető orvosa szerint „csak a jéghegy csúcsát látjuk”, ami a gyermekek hosszú COVID állapotát illeti. Az esetszámok attól is függenek, milyen tünetekre koncentrálnak az orvosok, és kitől szerzik be az információkat – a kezelőorvosoktól, a szülőktől vagy a gyerekektől maguktól.

Egy másik izraeli orvos óvatos becslése szerint a koronavírust elkapó gyerekek 1 százaléka szenvedhet a hosszú COVID tüneteitől, leggyakrabban nehezebb légzésről, fáradtságról, mellkasi fájdalmakról, fejfájásról, remegésről és szédülésről számolnak be.

Az érintett gyerekek számára a leghétköznapibb cselekvések, például egy lépcsőn felmenetel, egy busz után futás, de néha még az egyhelyben állás is kimerítő. Vannak gyerekek, akiknél asztmához hasonló tünetek alakultak ki, vannak, akiknek a hallásuk romlott meg, de olyan, már totyogó kisbabákról is beszámoltak, akik inkább visszatértek a négykézláb mászáshoz, mert túl fárasztónak vagy fájdalmasnak bizonyult nekik a járás.

Az izraeli tapasztalatok szerint a gyermekek többségénél hosszú hónapok alatt, gyógyszeres és fizioterápiás kezelés hatására megszűntek a tünetek, de nagyjából 20 százalékuk még mindig szenved a hosszú COVID-tól, ami „drámaian befolyásolja életminőségüket”.

A fenti adatok, tapasztalatok természetesen még az omikron-variáns berobbanása előtti időkből származnak. Arról, hogy az új mutáció milyen, és mennyiben súlyosabb vagy éppen enyhébb tüneteket vált ki, még a felnőttek körében is csak nagyon előzetes adatok állnak rendelkezésre. Az 5-11 éves gyermekeknek egyelőre egyedüliként engedélyezett Pfizer-vakcina rövid távon a fenti, szintén igen ritka esetekhez képest is elenyésző arányban okoz közvetlenül súlyos mellékhatásokat, ám a lehetséges hosszú távú mellékhatásokról természetesen semmilyen eredmény nem áll még rendelkezésünkre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!