2p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 4. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mióta a mesterséges intelligencia berobbant a mindennapi használatba, a legnagyobb gond vele az, hogy valósághű hamisítványok készítésére használható. Erre az MI fejlesztőinek is reagálniuk kell.

A ChatGPT-t, az első mindennapi használatra szánt mesterséges intelligencia modellt fejlesztő OpenAI támogatja annak a Kalifornia államban készült törvényjavaslatnak az elfogadását, amely levakarhatatlan vízjellel látna el minden olyan alkotást, ami mesterséges intelligencia felhasználásával készült – írja a Reuters.

Ez vonatkozna az ártatlan mémektől kezdve a nagyon is ártalmas durva hamisítványokig, amelyekkel például politikusokat lehet lejáratni a választási kampányokban. Az AB 3211 kód alatt futó javaslatra eddig árnyékot vetett egy másik MI-vel kapcsolatos kezdeményezés. Az SP 2047-es törvényjavaslat a mesterséges intelligenciát fejlesztő vállalatokat kötelezné arra, hogy biztonsági tesztelésnek vessék alá MI modelljeiket. Ezt az iparág cégei, köztük az OpenAI nem támogatják, aminek magyarázata nem igényel atomfizikusi diplomát. Ha nekik kellene igazolniuk, hogy termékeik hamisításbiztosak, akkor a felelősség is az övék lenne azokra az esetekre, amikor leleményes felhasználók mégis csak fel tudnák használni rossz célra az MI-s modelleket.

Bőlintás a jogszabálytervezetre
Bőlintás a jogszabálytervezetre
Fotó: Depositphotos

A kaliforniai törvényhozók valóságos törvénycunamival igyekeznek keretek közé szorítani a mesterséges intelligenciát. A folyamatban lévő törvénykezési időszakban 65 jogszabályt vettek napirendre ezzel összefüggésben – derült ki a törvénykezési adatbázisból. Ezek között vannak olyanok, amelyek előírnák, hogy az algoritmusok döntéseinek bizonyítottan elfogulatlannak kell lenniük. Mások arra irányulnának, hogy a mesterséges intelligencia modelleknek nem szabad megsérteniük az elhunyt alkotók szerzői jogait. Sok törvénytervezet a betarthatóságával kapcsolatos kétségek miatt nem jut el addig, hogy tárgyaljanak róla.

A politikusokat valós tapasztalataik alapján különösen aggasztja a mesterséges intelligencia hamisításra használata. Indonéziában az év elején őzike szemű, bújós figurát csináltak az MI segítségével az elnökválasztás egyik jelöltjéből, aki korábban a különleges erők rettegett parancsnoka volt. Az USA elnökválasztási kampányában az elmúlt hónapokban valós politikusok szájába adtak hamis nyilatkozatokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!