3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A horvát Vjesnik napilap a horvát cég közleményére hivatkozva arról számolt be, hogy hétfőn a társaság felügyelő bizottságának ülésén a két legnagyobb INA-részvényes, a Mol és a horvát állam megegyezett abban, miszerint minden szükséges lépést megtesznek a cég anyagi gondjainak megoldására, s így a társaság az év végéig rendezni tudja az állam felé köztartozásait.

Ferencz I. Szabolcs, a Mol Csoport kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta: az INA felügyelő bizottsága hétfői ülésén tárgyalta meg azokat az intézkedéseket, amelyeket az igazgatóság javasolt az INA pénzügyi stabilitásának fenntartására és likviditási helyzetének megerősítésére.

A felügyelő bizottság meghallgatta az INA aktuális pénzügyi helyzetéről szóló beszámolót, s tudomásul vette, hogy az európai, döntően finomítással foglalkozó olajipari versenytársak jövedelemtermelő képessége az INA-éhoz hasonló módon drámaian csökkent, s hogy a finomítási tevékenység manapság világszerte veszteséget termel. Az INA pénzügyi helyzetét azonban további, sajátos tényezők is nehezítik: így például a külső hitelekhez való hozzáférés nehézségei, egy folyamatban lévő ambiciózus beruházási program, a kinnlevőségek mértékének erőteljes növekedése, illetve az, hogy egyes kiemelt nagyvevők a beszerzési ár alatt kapják a gázt.

A felügyelő bizottság alapelvként megfogalmazta, hogy mindenekelőtt a két főbb tulajdonostársnak kell minden szükséges intézkedést megtennie azért, hogy az INA pillanatnyi nehéz pénzügyi helyzete megoldódjon, és hogy az INA a folyó év végéig rendezhesse a társaságnak a horvát állammal szemben fennálló tartozásait is.

A felügyelő bizottság álláspontja szerint a horvát államnak gondoskodnia kell arról, hogy a tulajdonostársak között köttetett, érvényben lévő szerződéseknek megfelelően az INA gázkereskedelmi tevékenységét kiszervezzék, ahogyan korábban a csővezetéket és gáztárolót is. Az INA ugyanis csak akkor juthat hozzá bármilyen hitelhez, ha ez megtörténik.

A Molnak pedig arról kell gondoskodnia, hogy a gázkereskedelmi tevékenység horvát államnak történő eladását követően azonnal friss hitellel segítse az INA likviditási helyzetén.

A felügyelő bizottsági ülés előtt a Mol jelezte, amint az INA képessé válik újabb hitelek felvételére, a magyar cég azonnal 100 millió euró hitelt juttat számára. Ám míg a gázkereskedelmi tevékenység értékesítésének lezárása nem történik meg, az INA pénzügyi helyzete újabb hitel felvételét nem teszi lehetővé, a Moltól sem.

A horvát állam által delegált felügyelő bizottsági tagok a hétfői ülésen egy hét haladékot kértek. A felügyelő bizottság jövő heti újabb ülésén a tulajdonostársak addig megtett vállalásaitól függően dől el, hogy az igazgatóság által javasolt intézkedések melyikét és milyen mértékben szükséges az igazgatóságnak azonnal végrehajtania.

Korábbi hírek szerint a 47,15 százalékban a Mol, 44,8 százalékban pedig a horvát állam tulajdonában álló INA ellen a köztartozásai miatt vizsgálat indult. Bojan Milkovic, az olajtársaság vezérigazgatója megerősítette, hogy az útalapba fizetendő összeg, az általános forgalmi adó és a különböző járulékok elmaradása miatt jelentős tartozást halmozott fel, de nem fizetésképtelen a cég, amely júliustól naponta 40 millió kunát (mintegy 1,5 milliárd forintot) törleszt elmaradásaiból.

Ivan Suker pénzügyminiszter két hete azt közölte: az INA a 14 százalékos késedelmi kamattal együtt 1,35 milliárd kunával (több mint 50 milliárd forinttal) tartozik az államkaszának.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!