3p

Romániához képest lényegesen kevesebb figyelmet kapott a 2007 januárjától szintén EU-taggá váló Bulgária. A magyar cégek számára vonzó lehet a 10 százalékra csökkentett társasági adó, a szufficites államháztartás és a sikeres kkv-réteg. Szakemberek szerint azonban a legalább közepes méretű vállalatoknak érdemes a Fekete-tenger pari országig "nyúlni". Mfor.hu körkép.

Bulgáriában terjeszkedő magyarok. Táblázat a hazai befektetésekről!

A nagy halak már megjelentek

A lehetőséget a magyar cégek közül is sokan felismerték már, bár még távol nem annyian mint ahányan Romániába "szerettek bele". Bulgáriában száz alatt van a magyar tulajdonú cégek száma, miközben a szomszédos országban 6000 társaságot regisztrálnak. Sokatmondó, hogy ezzel szemben Szlovákiában 8000 magyar tulajdonú vállalat üzemel.

A hazai nagyvállalatok közül az OTP fedezte fel először az országot, amely az ottani takarékpénztár felvásárlásával ma a piacvezető. A bolgár terjeszkedés mellett döntött 2006-ban például a Magyar Telekom és a Magyar Kereskedelmi Bank is. Az úttörők között volt például a Videoton, de termelői és kereskedelmi tevékenységet alapított a Duna-Pack és a GPV-Bulgária is. Kinyújtotta csápjait az ország felé a CBA üzletlánc, amely franchise egységeket működtet. A Trigránit több száz millió eurós befektetésre készül Szófiában.

A hozzáértők szerint az EU-csatlakozás várhatóan lényegesen megnöveli az érdeklődést Magyarországon is Bulgária iránt. Azonban olyan intenzitású figyelemre, mint a két szomszédos országban, nem lehet számítani.

10 százalékra csökken a társasági adó

Érdekesség, hogy a magyar befektetők 1999-ben fedezték fel Bulgáriát, amikor több éves pangás után 7,9 millió euró tőkét helyeztünk ki az országba. Az egy-egy évben mért kiugró adatokat néhány egyedi, nagyobb volumenű befektetés okozta, magyarázta a fenti táblát Skapinyecz Péter.

A terjeszkedésen gondolkodó cégek számára vonzó, hogy 2007-től a társasági adó 10 százalékra csökken. És állítólag a cégalapítási procedúra sem egetverően bonyolult Bulgáriában. Az EU-csatlakozás hozadékaként egyszerűsödik a vámkezelés és a kereskedelmi feltételek, ami szintén kedvező fényben tűntetik fel Bulgáriát.

Vetélytársa egymásnak a két újonc

A két tagállam-jelölt között szakértők szerint igen éles a versengés úgy az uniós elvárások teljesítése, mint beruházás-vonzó képességük terén. Erre időnként az EU is rátesz egy lapáttal, figyelmeztetésnek szánták például, hogy Bulgária néhány hónappal korábban kapott vízummentességet, mint Románia.

A felzárkózás érdekében Bulgária és Románia előtt is óriási feladatok állnak még. Az igazságügyi reform terén tettek már jelentős lépéseket mindketten. Bulgáriát leggyakrabban a szervezett bűnözés miatt marasztalják el, Romániát a korrupció kapcsán emlegetik feketebárányként.

Bulgária vonzerejét részben az adja, hogy - Magyarországhoz hasonlóan - egyfajta regionális központi szerepet szeretne betölteni a térségben. Csatlakozásával végre kontinentális határokra "tesz szert" az Unió Görögországgal, és az EU több szállal kapcsolódhat a jövője szempontjából igen fontos Törökországgal.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!