3p

Az Ernst and Young éves versenyképességi tanulmánya azt bizonyítja, hogy a magyar kormány tavaly is sikeres volt a munkahelyteremtésben: az előző évhez képest ugyanakkora nagyságrendben jöttek létre külföldi befektetések révén új munkahelyek az országban, és ezzel Magyarország az európai országok listáján a hetedikről az ötödik helyre lépett előre - mondta csütörtökön az MTI-nek Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a franciaországi La Baule-ban megrendezett VII. Befektetési Világkonferencián.

A nemzetközi üzleti tanácsadó szervezet jelentését Marc Lhermitte igazgató ismertette a nemzetközi ipari befektetők és a befektetést kínáló európai szervezetek és politikusok egyik legfőbb találkozóhelyének számító fórumon. Az európai versenyképességgel foglalkozó befektetési világkonferenciát hetedik alkalommal rendezik meg június 3. és 5. között Párizstól 450 kilométerre, az Atlanti-óceán partján lévő kisvárosban.

Az Európában romló tendenciával ellentétben Magyarországon néhány százzal több munkahely jött létre tavaly a külföldi befektetések megvalósulása révén, így az ütem jobb volt, mint Belgiumban, Németországban, Szlovákiában, Csehországban, Romániában vagy Spanyolországban - hangsúlyozta Varga.

Magyarországon a közvetlen külföldi befektetések révén a 2007-ben 11 104, tavaly pedig 11 659 új munkahely keletkezett. Kelet-Európában egyedül Bulgáriában volt nagyobb arányú a növekedés.

Tény, hogy a növekedés kevesebb befektetéssel valósult meg, de a magyar kormány fő célja és feladata az, hogy munkahelyeken mentsen meg a válság által sújtott területeken, és hogy új munkahelyeket hozzon létre - tette hozzá a miniszter. Varga István több világcég képviselőjével folyatott kétoldalú megbeszéléseket a fórumon, és az eszmecserék igazolták, hogy Magyarország jogosan szerepel a befektetők számára vonzó európai országok listáján.

Ezek a találkozók egyértelműen arról győztek meg, hogy az ipari befektetők a mi legjobb nagyköveteink. Reklámozzák Magyarországot és azt hirdetik: a Magyarországon megvalósult befektetéseik értéknövelők és további befektetéseket ösztönző beruházások. Nemcsak Magyarországon kívánnak maradni a válság idején, hanem ajánlják is az országot beszállítóiknak befektetési célpontként - mondta Varga.

Az Ernst and Young tanulmánya szerint a válsághelyzetben megváltozott a befektetők magatartása: a közeljövőben biztonságosabb és megbízhatóbb célpontokat keresnek, kevésbé kívánnak kockáztatni. Ennek következtében a korábbi vezető helyéről Kína a második helyre szorult vissza, és a befektetők 52 százaléka ismét Közép-Európát tartja a világ legvonzóbb régiójának.

Magyarországnak ezt a lehetőséget meg kell ragadnia. Ehhez pedig fontos elem a kormányzati elkötelezettség és a kormány irányítási módszere, azaz a hitelesség megőrzése és növelése érdekében elindított válságkezelő program és annak folyamatos ellenőrzése - fogalmazott Varga.

A konferencia pódiumbeszélgetésén a miniszter külön kiemelte: a magyar kormánynak jelenleg hat olyan tagja van, aki közvetlenül a gazdasági életből érkezett, és ezáltal a kormány sokkal fogékonyabb az olyan módszerek alkalmazására, amelyek a gazdasági válságkezelésben már beváltak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!