17 százalékkal emelkedett a bankároknak kifzetett összeg 2009 végén az előző évhez képest - derül ki egy New York-i számvevő, Thomas DiNapoli által összeállított tanulmányból. DiNapoli szerint a bankárok bónuszai ismét keserű pirulaként érhetik a lakosságot, nehéz lesz megértetni az adófizetőkkel, hogy szükség volt ezekre a horribilis összegekre, hiszen tavaly sok bankot állami pénzből kellett talpra állítani.
A DiNapoli által kalkulált 20,3 milliárd dolláros összegben még nincsenek benne azok a részvényopciók, melyeket a készpénzen felül kaptak a bankárok. Ugyanakkor azt kiemeli a szakember, hogy a tavaly kifizetett összeg még mindig elmarad az "utolsó békeévben", 2007-ben tapasztalt jutalmaktól és sokkal jobban összhangban volt a vállalat teljesítményével, mint két éve.
DiNapoli számításai szerint a három nagy amerikai befektetési bank, a Goldman Sachs, a JP Morgan és a Morgan Stanley tavaly 31 százalékkal több bónuszt fizetett ki dolgozóinak, mint 2008-ban. A múlt hónapban már Barack Obama is felemelte hangját a magas prémiumok miatt, az elnök szerint szégyenletes, hogy miközben a pénzintézetek az államhoz szaladtak segítségért, dollármilliárdokkal jutalmazták bankáraikat.
Menedzsment Fórum