4p

A 2013-ig tartó ciklusban összesen 8209 milliárd forintnyi uniós forrásra jogosult hazánk, azonban ebből eddig mindössze 2546 milliárd forint került kifizetésre - hangzott el egy keddi sajtótájékoztatón. A következő években a tervek szerint felgyorsítják a kifizetéseket, hogy a lehető legnagyobb összeget tudjuk felhasználni. Mfor.hu-tudósítás.

A gazdaságot lehetne élénkíteni

"Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) egyik legfontosabb feladata a gazdaság minél gyorsabb növekedésének beindítása, ebben kulcsfontosságú szerepe van annak, hogy a 2007-2013 közötti uniós források mind lehívásra kerüljenek" - mondta egy keddi sajtótájékoztatón Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnöke.

A szakember kiemelte: a jövőre végződő uniós ciklus lezárása még évek kérdése, hiszen a 2004-2006 közötti projekteket tavaly zárták le, a kohéziós alapok pedig jelenleg is befejezés előtt vannak.

"2010-ben a kormányváltás után minden futó projektet átvilágítottunk, ennek alapján hirdette meg a kormány tavaly év elején az Új Széchenyi Tervet, melynek kertében összesen mintegy 1100 milliárd forintnyi forrás kerül felhasználásra, ezekre azóta is folyamatosan írunk ki pályázatokat" - emelte ki Petykó.

A jelenlegi vezetés eredményei kapcsán az NFÜ elnöke kiemelte: 2010 májusa előtt hetente átlagosan 103 projektre szerződtek, a kifizetett összeg hetente átlagban 5,5 milliárd forint volt, azóta az utóbbi két évben átlagban heti 195 projektre 16,5 milliárd forintot fizettek ki. Éppen ezért szerinte nem helytálló az a kritika, mely szerint a kormányváltáskor lelassult az uniós források kifizetése.

Még több mint 5500 milliárd kifizetésre vár

A 2007 és 2013 közötti programok teljes támogatási összege 8209 milliárd forint, ebből támogatói döntéssel lekötött összeg 39 649 projekt esetében összesen 5810 milliárd forint. Ebből 5373 milliárd forintról született eddig szerződés, a kifizetett összeg pedig 2546 milliárd forint - sorolta a számokat Petykó Zoltán.

Az NFÜ elnöke szerint idén és jövőre van realitása annak, hogy a fennmaradó mintegy 1000 milliárd forintnyi forrásra szerződéseket kössenek. Nagyjából 1000 milliárd az a keret, ami még nincs kiírva. "Tavaly 899 milliárd forintot sikerült kifizetni, a következő években átlagosan 1400-1500 milliárdot kell kifizetni, vagyis tovább kell gyorsítani" - emelte ki.

A teljes forráslehívás kapcsán Petykó Zoltán kiemelte: 95 százalék feletti lehívási arányt kellene elérni a 2013-ig tartó ciklusban, szerinte ez sikerülhet is.

Jöhet az állami önerőalap

"Ma mintegy 700 milliárd forintnyi számla hiányzik, mert késésben vannak a projektek" - mondta az NFÜ vezetője. Hozzátette, hogy a kedvezményezettek 48 százaléka költségvetési szerv, melyeknek jelenleg nincs forrásuk a 15 százalékos önerőre, ezért az idei év egyik célja egy költségvetési önerőalap létrehozása, melyből a pályázók támogatást kaphatnának. Kérdésre válaszolva az elnök kiemelte: az NFÜ javaslata szerint ez az alap mintegy 100 milliárd forintos lehetne.

A fentiek mellett az NFÜ jelenleg egy olyan konstrukción dolgoznak, mely 30 százalékra emelné a szállítói előleg összegét, mivel a szállítók jelenleg finanszírozási nehézségekkel küszködnek. "Emellett szeretnénk általánossá tenni a projektfelügyelői rendszert, melynek keretében a késésben lévő projektgazdákat először kisebb büntetéssel, majd a teljes támogatási összeg megvonásával büntethetnénk" - mondta Petykó. Ehhez a rendszerhez a közbeszerzési eljárással fognak a piacról szakértőket alkalmazni.

"Az 1400-1500 milliárd forintos éves kifizetéshez a 15 százalékos költségigényt biztosítja a költségvetés, az idei évre is ekkora összeg van betervezve" - emelte ki az NFÜ elnöke.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!